Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • MMR vakcína a kašeľ

    , Autor: sixtine

    Dobrý deň, pani doktorka,
    rada by som sa opýtala na možnú reakciu na MMR + varicella vakcínu. Dcérka bola zaočkovaná v 17. mesiaci. Na 4. deň začali teploty do 37,5 a úporný dávivý kašeľ. Za tri dni teploty prešli, kašeľ pretrváva už druhý týždeň. Nie je už taký silný, ale dcérka je stále zahlienená, odkašľáva a chripí.
    Naša pediatrička opakovane vylučuje, že ide o reakciu na očkovanie, avšak len z toho dôvodu, že vraj príznaky nastúpili veľmi skoro a keby to bola reakcia na očkovanie, nastúpia až po 7-10 dňoch. Naopak, naša imunologička je presvedčená, že ide o reakciu, konkrétne na očkovanie proti osýpkam.
    Rada by som sa opýtala na Váš názor, či môže ísť o reakciu na MMR vakcínu a či je to pre dcérku nebezpečné. Kedy orientačne môžeme očakávať, že kašeľ prejde? Zatiaľ je liečená len kalciovým sirupom a Fenistilom.
    Sme dva týždne po očkovaní, môžeme očakávať prípadné ďalšie reakcie?
    Je v poriadku, že dcérka bola očkovaná, aj keď má oslabenú bunkovú imunitu?
    Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    O tom, či bolo vhodné očkovanie vzhľadom na imunitu sa vlôbec nevyjadrujem, lebo neviem bližšie informácie.
    Uvedené príznaky by som nepovažovala za reakciu na očkovanie ale za práve prebiehajúci infekt.