Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • jazvicka TBC

    Dobry den pani doktorka,
    chcela by som sa Vas opytat na jazvicku po TBC. Dcera bola ockovana v troch mesiacoch prevenarom , hexou a rotarixo. Po tmto ockovani sa jej zahnisalo ramienko po TBC. Obvodna doktorka jej to vycistila, vyzeralo, ze sa v pohode zahojilo. Potom sme boli ockovani znova, po 12 tyzdnoch. Uz su to 3 mesiace od ockovania a uz skoro mesiac pozorujem na jednej strane jazvicky take zacervenanie a v strede akoby hnis, ale nie som si ista, ci to je naozaj hnis. Ale keby to nebol hnis, asi by to nebolo okolo cervene. . Ma to cele tak 2 mm. Stretli ste sa s podobnou reakciou? Moze to znamenat nieco zle? Neboli ju to, predtym ked jej prvykrat zhnisalo ramienko, tak ju to velmi bolelo a mala to ovela vacsie. Treba s tym nieco robit? Moze ten hnis byt len tak na povrchu?
    Dakujem,
    Tana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V mieste vpichu prebieha biologická reakcia, takže vždy to vyzerá inak, záleží od celkového imunitného stavu dieťaťa, od spôsobu aplikácie očkovacej látky. Občas vidíme reakciu aj po druhej dávky očkovania hexavakcínou a prevenarom. Je potrebné reakciu sledovať, ako aj okolité lymfatické uzliny. Pri zväčšení uzlín alebo zväčšení chráničky nad 10 mm v priemere, je potrebné riešenie na detskom pľúcnom oddelení alebo na chirurgii