Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • akútna lymfadenitida po TB Ockovani

    Dobry den prajem, mam 9 mesacneho syna, ktoremu bola diagnostikovana akutna ymfadenitida ako reakcia na TBC ockovanie. Sme objednani na sono a potom sa vraj uvidi co dalej, vraj ho odsleduju na imunitu a mozno daju antibiotika.Co to znamena ze budu sledovat imunitu ? Rada by som vedela, ci ide o nebezpecnu komplikaciu. Velmi sa bojim aj nasadenia antibiotik v takom skorom veku. Nemoze mu to naburat imunitu alebo sposobit ine tazkosti ? Velmi pekne dakujem za odpoved !

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Reakcie po očkovaní tbc pozorujeme u detí, vňčšinou u mladších kojencov a podľa závažnosti ich len sledujeme alebo riešime na špecializovanom pracovisku. Až po zhojení očkovania začíname s ďalším povinným očkovaním. To je častejčí prípad. Občas sa reakcia po očkovaní tbc objaví neskôr, je to asi aj váš prípad. Ak je táto reakcia menej obvyklá, môže znamenať poruchu vývinu imunitného systému / môže ale nemusí!!!/, preto aktívne po tejto možnej poruche pátrame, preto dieťa aj imunologicky vyšetríme. Ak lekári rozhodnú, že pri tejto komplikácii je potrebné nasadiť antibiotiká, nebráŇte sa tomu, Nikto by antibiotiká nenasadil zbytočne, ale ak sú potrebné, neostáva nič iné, len ich užívať. Tuberkulóza je stále sa vyskytujúce, závažné až zákerné ochorenie, proti ktorému musíme deti chrániť. To je najúčinnejšie očkovaním. Občas aj očkovanie má komplikácie, ako sama vidíte, ale aj tie sa dajú riešiť.