Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Skladovanie vakcin- doplnok

    Dobry den,
    dakujem za rady ohladne skladovania vakcin. Byvam v Trencine a vyzera to tak, ze je tu viac doktorov, ktori kazu drzat vakciny v chladnicke. Pytala som sa na to v lekarni a vraj mamickam vzdy odporucia dat si tam teplomer a sledovat teplotu. A ked som sa pytala v lekarni na ten prenos vakciny z lekarne k doktorke, tak vraj nemusim mat nic specialne, ze "aspon sa to po ceste ohreje". Mam z toho ockovania naozaj velky strach. Chcela som uz aj vymenit doktorku, ale vraj tam musim ostat pol roka. Chcela by som sa este opytat, kedy sa najskor moze ockovat prevenarom, infantrixom a rotarixom. Dcera sa narodila 23.12., v porodnici ju proti TBC zaockovali 29.12. a teraz som objednana na 24.3.2011. Nie je to prilis skoro? A ak sa objavia neziaduce ucinky po ockovani, co mozno pouzit. Paralenove cipky?
    Dakujem za odpoved,
    Tana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dátum očkovania je presný, 12 týždňov po očkovaní tbc. Nie je vhodné používať nič proti teplote preventívne ani do 38 st C., až pri vyššej teplote podávame paralen sirup 15 mg na kg a dávku. Toto všetko by ste sa mali dozvedieť v poradni pri očkovaní. Je lekáreň od ambulancie vzdialená? M. Šp