Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,260 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Epilepsia

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, v 9 mesiacoch synovi diagnostikovali epilepsiu. Bol očkovaný TBC+ 2x hexavakcína a pneukoky. Teraz má 13 mesiacov a očkovanie máme pozastavené minimálne na pol roka. Predpoklad, keď bude min. pol roka bez záchvatu - vychádza na jeho 18-19 mesiac. Ako sa bude postupovať s očkovaním potom? Bude sa tretíkrát očkovať hexavakcínou a pneumokokmi, alebo sa toto očkovanie už vynechá? Veď nejaké protilátky sa mu už hádam vytvorili. A mohli by sme s touto diagnózou odmietnúť povinné očkovanie? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem presen v ako stave je epilepsia. Nie je dôvod povinné očkovanie odmietať. Samozrejme, že o možnosti očkovania rozhoduje neurolog, podľa situácie s hlavným ochorením, ktorým je epilepsia. Odporúčam očkovanie konzultovať v ambulanccii pre komplikácie očkovania.

Podobné otázky

 • Očkovanie epileptika vakcínou Boostrix Polio

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  dvanásťročnej dcérke bola v pred rokom diagnostikovaná benígna okcipitálna epilepsia. Pediater nás vyzval na očkovanie vakcínou Boostrix Polio. Je vhodné podať túto vakcínu, ak nie, je na trhu nejaká, ktorá by dcérku neohrozila?
  Ďakujem za odpveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Práve táto ju nijako neohrozuje, je to neživá vakcína s nebunkovou zložkou čierneho kašľa, dávky proti čiernemu kašľu a záškrtu sú znížené. Je to najbezpečnejšia vakcína aká sa dán použiť.

 • Ockovanie a epilepsia

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, chcela by som poradit o ockovani mojho syna v 6.roku zivota /zaskrt, tetanus, cierny kasel, obrna/. Doteraz absolvoval vsetky povinné ockovania. Mam obavy , pretoze minuly rok v máji z nicoho nic z nezistenych pričin dostal epileptické záchvaty - parciálne komplexné epileptické zachvaty so sekundárnou generalizáciou. Uziva Orfiril long 2x300 a Keppra 2x125mg. Rok je bez záchvatu.

  Za kazdu radu, pripadne na koho by som sa mohla obrátit, velmi pekne dakujem.
  S pozdravom Spisiakova.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Epilepsia nie je príčinou, prečo by sa dieťa nemaloočkovať. V súčastnosti používaná očkovacia látka obsahuje nebunkovú zložku čierneho kašľa/celobunková spôsosbovala negatívne reakcie po očkovaní a bola príčinou, prečo sa toto očkovanie vyraďovalo u detí s neurologickým postihntím/, takže reakcie nebývajú závažné. Vo vašom prípade, by som očkovanie skonzultovala v prvom rade s neurologom, ktorý dieťa sleduje a ak je to možné, realizovala by som toto očkovanie v ambulancii pre komplikácie očkovania / je v Bratislave, Košiciach a Martine, možno aj v iných mestách, kde sú detské kliniky/.Ja osobne predpokladám, vzhľadom na to, že deťa je pod leičbou a stabilizované, že očkovanie prebehne bez komplikácií.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: