Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie proti tuberkuloze + hexa vakcina

    Dobry den,
    rada by som sa poinformovala ako je to s ockovanim BCG a nasledne s dalsim ockovanim. Docitala som sa, ze dalsie ockovanie ma byt az ked je rana po ockovani proti tubetkuloze zahojena, checa by som vediet preco je to tak.Zijem vo Francuzsku a moju dceru proti tuberkuloze zaockovali ked mala mesiac 3.7.08, lebo tu sa to v porobnici nerobi a ked pediatricka zistila ze som zo Slovenska ho dodatocne urobila. O mesiac na to 4.8.08 ju zaockovala kombinaciou Infanrix Hexa + Prevenar + Rotarix. Vmieste vpichu po ockovani BCG mala este malu cervenu hrcku. O mesiac na to 15.9.08 dostala druhu davku ockovania Infanrix Quinta + Prevenar. Vtedy uz nebolo vidiet miesto v pichu po BCG ale po tomtom druhom zaockovani sa jej tam zase objavila mala cervena hrcka. 13.10.08 ma byt treti krat ockovana Infanrix Hexa + Prevenar + Rotarix. Mam pockat, kym bude ranka po BCG uplne zahojena, alebo ju mozem dat ockovat. vopred dakujem za odpoved a prajem pekny den.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Záleží na tom, ako chránička po očkovaní BCG vyzerá, či sa môže očkovať. Navrhujeme, aby ste lekárovi pred očkovaním povedali o zmene miesta vpichu BCG vakcíny a on rozhodne, či je to rakcia, pri ktorej je možno očkovať alebo je potrebné počkať.