Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,423 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • ockovanie v UK

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,

  Moj syn sa narodil v UK (3/2/08) dva dni po narodeni bol ockovany vakcinou BCG a vo veku osem tyzdnov vakcinou zvanou DTaP-IPV-Hib {zaskrt/tetanus/cierny kasel/detstka obrna/hemofilus influenza (tyb b)} a pneumokoky. Dalsie ockovanie by mal mat o styri a osem tyzdnov ale to uz budeme na Slovensku a nestihneme sa vratit naspat do UK na ockovanie. Dalsie ockovanie vo veku 12t by malo byt v podobnom zlozeni ako prve ale pridava sa aj ockovanie proti meningokokovym nakazam typu C a vo veku 16t take ako v 12t plus proti pneumokokom.

  Je mozne dat ho zaockovat vakcinami v takomto zlozeni aj na Slovensku? Budem si tie vakciny musiet kupit ak moj syn nie je poisteny v ziadnej zdravotnej poistovni nakolko u nas v UK je zdravotnictvo bezplatne? Ak ano kolko to bude vsetko dokopy stat?

  Alebo mam radsej pockat kym sa vratime domov (UK)? Ale to bude mat syn takmer pol roka.

  Vopred dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak u nás nie je poistený, všetky vakcíny by ste si museli platiť. Pretože u nás je iný očkovací kalendár než v UK, používajú sa k očkovaniu aj iné vakcíny. Síce pravdepodobne od tej istej firmy, ale s obsahom iných antigénov proti iným ochoreniam. Pentavakcína, ktorú udávate je u nás registrovaná, pretože sa používa pre deti, ktoré boli už po pôrode zaočkvoané proti žltačke typu B, takže aj tú si môžete kúpiť. Žiadnu vakcínu Vám však nepredajú bez lekárskeho predpisu a samozrejme očkovať musí tiež lekár. Takže doneste si očkovací preukaz z UK, nájdite si tu lekára, ktorý sa o dieťatko postará počas vášho pobytu tuná a môžete sa očkovať. Očkovanie proti pneumokokom stojí asi 2500 Sk a udávaná pentavakcína asi 1500 Sk. Očkovanie proti meningitide typu C je u nás tiež možné, stojí okolo 1200 Sk.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: