Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • BCG vakcina

    Dobry den.
    Vazena pani doktorka, prosim Vas o radu ohladom ockovania BCG vakcinou. Moj syncek ma tri mesiace, pred 5timi dnami som mu nahmatala supralavikularne vlavo zatvrdnutu lymfaticku uzlinu. Dala som to do suvislosti s ockovanim proti TBC, pretoze klinicky sa javil uplne zdravy. V lab. parametroch: Leu 8,5, CRP negat, v diferencialnom KO znizene segmenty, lahko zvysene lymfocyty. Lokalne mal len drobnu chrasticku, celkova induracia nepresahovala 5mm. Cela vyplasena som vybavila synovi USG, ma pritomne 2 supra a 1infraklavikularne zvacsene uzlinky, jednu v axile, vsetky homogennej struktury, bez kolikvacie, v axilarnej 2mm kalcifikat.
    Prosim Vas o Vas nazor> Bude nutne podavanie nidrazidu?
    Je kalcifikacia priaznivy ukazovatel?
    Kedy bude mozne zaockovanie hexavakcinou? Bude hrozit vacsie riziko NU, ked takto zle zareagoval na BCG?
    Preockovavaju sa deti s takouto reakciou opakovane BCG vakcinou?

    Za Vasu odbornu odpoved vopred dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zaočkovanie hexavakcínou je možné po zhojení chráničky po BCG vakcinácii, ale tá je podľa vašich informácií v poriadku, tak by som dieťa konzultovala kvôli uzlinám, ktoré popisujete ako zväčšené na príslušnom pľúcnom oddelení, najlepšie detskom. Nidrazid pravdepodobne nebude nutné podávať, ale rozhodnutie urobia na príslušnom pľúcnom oddelení.
    Väčšie riziko NU po očkovaní, pokiaľ sa nedokáže vrodená, primárna porucha imunity, nehrozí.
    Deti sa BCG vakcínou preočkovávajú len pri negatívnom teste MxII.