Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie na SR a v UK

    Dobry den pani doktorka,
    s manzelom zijeme uz 4 roky v Londyne, ale nase babatko sa nam narodi na Slovensku (termin 6. 4.). Po porode planujem zostat s malym asi 6 tyzdnov este tu a potom sa vraciame do Anglicka. Je iste, ze nestihneme s nim absolvovat vsetky ockovania, ktore by sme mali - asi len 1. davku ockovania proti tuberkuloze. Preto sa chcem opytat, co mi radite, co mam urobit. Bojim sa o maleho, chcem, aby dostal riadnu zdravotnu starostlivost, ale popravde, zdravotnictvu v UK vobec nedoverujem, je na zlej urovni a ja sa bojim a neviem, co mam robit... Neviem ani, ako sa tieto ockovania volaju v Anglicku a ci su take iste, ako u nas...
    Dakujem za odpoved.
    Zuzana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Odpoveď je ťažká, pretože mnohí sa sťažujú na starostlivosť o deti v UK, ale myslím, že to také strašné nie je,preočkovanosť je dobrá, dokonca si myslím, že očkujú aj proti pneumokokom, čo u nás ešte nie je hradené poisťovňou. Neočkujú pravdepodobne proti tuberkulóze, ale to si zabezpečíte tým, že budete rodiť na Slovensku. Podľa frekvencie vašich návštev na Slovensku sa rozhodnite pre ktorý model očkovania sa rozhodnete. Na Slovensku sa v prvom roku života očkuje v treťom, piatom a jedenástom mesiaci a môžete sa rozhodnúť pre povinné očkovanie / Infanrix Hexa záškrt, tetanus, čierny kašeľ, hemofilus, žltačka typu B a detská obrna/ a nepovinné očkovanie hradené rodičmi: Prevenar= pneumokoky a Rotarix=rotavírusy. Zdravotníctvo v UK tak isto ako zdravotníctvo na Slovensku má svoje problémy, ale myslím, že nie je na nízkej úrovni.