Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Grimasy

    , Autor: Simonetta

    Dobry den, chcem sa spytat na grimasy? Syncek ma 8 mesiacov a zacal robit taku zvlastnu grimasu akokeby sa niecomu cudoval, najprv sa mi to zdalo roztomile a robil to len ked videl nieco ine alebo nove...vyzera to ako keby robil ustami pismeno O a tak sa cuduje, mne to prislo smiesne a zlate ale teraz to robi castejsie a bez toho aby bolo nieco ine (napr manzel obeduje a on sa na neho pozrie a urobi grimasu, aj ked manzel pracuje cize ho malokedy vidi obedovat doma, ale nie je to uplne nova situacia, zeby sa az tak cudoval) a manzel mi povedal ci to nemoze byt priznak neuro choroby, neviem a ked som hladala na internete tak v súvislosti s grimasami mi vyhladalo tourettov syndrom, ale vraj ten je dedicny a v rodine nema nikto taku poruchu. Neviem ci su rozne grimasy v jeho veku bezne alebo ci hladat za tym nejaky problem? Dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    grimasovanie v tomto veku býva. Tourettov syndróm má také iné grimasy a zväčša na neho myslím u starších detí.
    Treba vysledovať, že keď robí tú grimasu, či ak ho oslovíte,prihovoríte sa mu reaguje normálne, teda prestane grimasovať, usmeje sa, reaguje ako obvykle. Ak je tá grimasa akoby ho v tej chvíli udržiavala mimo realitu, mimo normálne reagovanie na situáciu, iste by som to aj natočila a konzultovala to s lekárom, prípadne neurológom.