Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Očakávaná reakcia?

    Dobrý deň, rada by som sa informovala, čo je to očakávaná reakcia na očkovanie? V príbalových letákoch som nič také nenašla. To , čo uvádzate ako očakávané imunitné reakcie(napr. horúčka), sú uvedené ako nežiadúce účinky! A nežiadúce účinky sa majú všetky hlásiť na ŠUkL, alebo sa mýlim?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovacia látka vykazuje určitú úroveň imunogenity - teda imunitnej odpovede na podanie a reaktogenity - teda reakcie na podanie. Reaktogenita zahŕňa aj zvýšenie telesnej teploty po očkovaní. Preto sa každé zvýšenie telesnej teploty po očkovaní na ŠUKL nehlási.