Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • kakanie do pienky

    Dobrý deň, pani doktorka, ja som Vám do tejto poradne už písala v minulosti môj problém s dieťaťom, ktorý mám. Za 6 týždňov bude mať syn 3,5 roka a na kakanie si vypíta plienku. Vie sa vypýtať, ciká do záchoda pekne, nepokakáva sa do gatí, ale nevie kakať po sediačky do záchoda, len si vypýta plienku na kakanie, ak mu ju nedám zadržiava, aj 4 dni, potom zápcha. Trvá to takto stále, nič sa na tom nezmenilo, snažím sa len podobrom, len mu poviem, že veľké deti kakajú do záchodika, povec mi môj kam budeš kakať nabudúce, sám mi povie že do záchodika (bo mu to stále vštepujeme), naslubuje, že už nabudúce bude do záchodika a nebude naschvál zadržiavať, toľko už nasluboval, a stále nič, len zadržiava ak mu plienku nedám, potom si plienku vypýta a musím mu ju dať nakoniec. Ak mu ju každý deň pekne dám, vždy keď si ju vypýta zápchou nertpí, pekne sa pravidelne raz za deň vyprázdni. Zadržiava, len vtedy, ak mu poviem že skúsime na záchodik sa posadiť. Nikdy som ho za to nehrešila, vždy len po dobrom, presviedčaním. No je zaťatý. A teraz prichádza to, na čo sa chcem opýtať. Nedávno som sa rozprávala s mojou známou, ktorú som už dlhšie nevidela a spomýnala mi, že aj ona riešila tento istý problém, tak som sa jej na to cheď popýtala ako to vyriešili, čo pomohlo, kedy prišiel ten zlom lebo má teraz jej dcérka 6 rokov. No a dozvedela som sa krutosť. Keď mala jej dcárka 4 roky, a stále nekakala do záchoda, pravdaže už 1 rok chodila do škôlky, nič za psledný 1,5 roka nepomohlo, nijaké prehováranie, motivovanie, nič nepomáhalo, bola mamina zúfalá, čas plynul, malá stále odmietala kakať do záchoda, a vek mala už vyskoký, skúšali za 1,5 roka všetko možné aj nemožné, to si viem predstaviť, tomu verím, sama tým teraz prechádzam. Tak sa rohzodli vzhľadom na vek malej (vtedy mala 4 roky, ak za 1,4 roka nepomohlo nič a dievča stále nevedelo kakať do záchoda a ak nedali pleinku zadržiavalo), tak to začali vzhladom na vek , a že nič iné už nepomohlo, nekúpili zrazu plienky z jedného dňa na druhý aj za cenu toho, že vedeli, že sa budú boriť so zápchou. S týmto plným vedomím to takto urobili. Plienky zrazu nedávali, a dieťa zadržiavalo, pravidelné vyprázdňovanie bol len zrazu sen v nedohľadne. trápili sa zo zápchmy 1 rok. Museli malú naučiť v 4 až 5 roku ísť si sadkať na záchodik a tlačiť. Mamina tam musela sedávať s ňou a tlačiť spolu s dcérkou. Vždy hovorila že to je doslova pôrod. Už si časom roblili z toho humor, že idú z dcérkou rodiť, na záchod. dcérku kým sa nenaučila zas pravideľne vyprázdňovať tentokrát už do záchoda, častokrát ju bolievalo brucho, to tie zápchy. Trvalo toto celé prechodné obdobie vyše roka, skoro 1,5 roka. Viem si predstaviť, že chúďa dieťa čo všetko si muselo vytrpieť pri tomto všetkom. OH - oh. Teraz keď má 6 rokov, tak už sú z toho najhoršieho vonku. Otázočka: vyriešili to rodičia takýmto postupom správne, vzhľadom na vek jej dcérky vtedy mal 4 roky keď sa to tak rozhodli urobiť? Mali niečo inak urobiť? Aby sa skrátila tá doba učenia sa kakať na záchod a pritom aby dieťa menej trpelo? Dá sa proste uspokojiť s tým, že to nevadí, že dieťa nevie aj 4 roky používať záchod na kakanie, a vyrieši sa to samo? Alebo sa to samo nevyrieši? Kdesi som čítala, že treba mať tieto veci, kakanie do záchoda u dieťaťa do 6 roku určite zvládnuté, bo tam prichádza zas už iné obdobie dieťaťa, kedy by toto už bol aj sociálny problém, pretože pravdaže v 6 rokoch, nástup do školy. Takto som to kdesi čítala. Je to pravda? Tá kamarátka mi to povedala, tak s jej osobnej vlastnej skúsenosti hovorila, že istú dobu sa tomu problému u dieťaťa môže dať čas že sa to samo urobí, dieťa si samo uvedomí, a začne používať záchodik a nebude zadržiavať, a nebudú zápchy, no na toto sa dá čakať do určitého veku, a nedá sa uspokojiť že 5 ročné dieťa kaka do plienky a nevie do záchoda. Takto mi to povedala. Vtedy to treba začať už naozaj riešiť, tak, aby dieťa v 6 roku zo sociálneho hľadiska ozaj vedelo používať záchod na nie plienky, a treba tárať s tým, že ak sa rozhodnee už pre nejaké už riečenie problému najaký čas aj trvá, aplikácia nejakého riešenia prinesie želaný efekt, a kým sa dieťa naozaj naučí ten záchod používať. Ako mi teda známa povdala u nich to riešnie bolo kruté, cestou zápchy a trvalo to celé vyše 1 rok. A teraz sú už z najhoršieho vonku. Čo by teda pomohlo, aby sa môj syn naučil používať záchod, a nezadržiaval? tomu verte, že som vyskúšala už motivácie a všetko možné aj nemožné po dobrom. Gastroenterologička minule pozrela malému riťku, a povedala, že to je v poriadku, s riťkou problém nie je. NIČ NEPOMÁHA. ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Trošku ma zarazilo, že ritku dieťaťu pozrela gastroenterologička, to mohla aj vaša lekárka, bežne je to prvá vec, ktorú pri poruchách vyprázdňovania riešim.
    K vyprázdňovaniu je niekedy potrebná aj vhodná poloha, možno mu je na záchode vysoko. Neksúšali ste najskôr vyprázdňovanie do nočníka, tam dieťa sedí s kolienkami vyššie, čo môže vyprázdneniu napomáhať.
    Ak je však stolica normálna prvidlená, je to v určitom zmysle hra dieťaťa s vami, určitý splsob teroru z jeho strany smerom k vám. Myslím, že by ste mali skúsiť inú taktiku. O záchode nič nehovoriť, vyprázdňovanie tam nijako nemotivovať, bez akýchkoľvek rečí keď si vypýta plienku na kakanie mu ju dať, tváriť sa, že je to v poriadku, ty to tak robíš, tak to tak robiť budeme. Hlavne to celé nepreberať stále doma a už vôbec nie s bak´bkami, kamarátkami, po telefone s niekým ani v ambulancii s doktorkou pred dieťaťom. Po určitom čase / uvidíte, ako sa tvári, keď to nekomentujete/ môžete pri vyberaní plienky podotknúť, niečo v zmysle, pravdaže ti ju hne*d dám, veˇd si malý, ale žiadne iné komentáre. Uvidíte, možno to zaberie, je to všetko o spychike. Určite sa nebude pýtať do plienko, obrazne povedané, do maturity. Spôsob vašej priateľky nepovažujem za vhodný. Asi ani ešte s tou zápchou nemajú vyhraté: