Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • lyžovanie dieťaťa

    Dobrý deň, chcela by som sa niečo opýtať, viem, že sa to netýka očkovania, no neviem,akého odborníka by som sa to mala opýtať, tak to aspoň skúsim v tejto poradni. Viete mi porosím poradiť, od akého veku dieťaťa je možné začať ho učiť lyžovať? Mám 4 ročnú dcérku, a pri lyžovaní je pravdaže dôležité, aby lyžiar ovládal lyže a nie naopak, aby lyže neovládali lyžiara. Takže aká taká sila a stabilita v nohách a v tele musí byť, to je jasné, no nemám odhad v akom veku by už toto dieťa dokázalo, aby som dcérkine nohy zbytočne skoro nezaťažovala, no aby som ju zas včas začala učiť lyžovať, ja aj manžel sme aktívny lyžiari v zime trávime veľa času na svahoch, a pravdaže chceme brávať na lyžovačku aj dcérku. Kúpila som už aj detské malé lyže sú (asi 75 - 80 cm dlhé), lyžiarky o 1,5 č väčšie ako má teraz veľkosť nohy. Kedy je vhodný čas pre dieťa začať sa učiť lyžovať vzhľadom na to, aby to malej nohy zvládly, nemám predstavu, nedokážem si trúfnuť to odhadnúť. ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Na to sú tiež rpzne názory, dokonca aj v našej doktorskej rodine! Ja osobne sa držím toho, čo viem od človeka, ktorý sa učeniu lyžovania roky venoval, dokonca o tom napísal aj knihu. Pritom nie je lekár. Dieťa má začať lyžovať vtedy, keď vie stabilen skákať na jednej nohe. Býva to veku okolo štyroch rokov. Sú deti, ktorým sa lyžovnaie páči aj skôr a rodičia sú z toho vytešení, ale nepovažujem to za potrebné ani vhodné.