Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Pluzgieriky na riťke

    Dobrý deň,

    chcela by som Vás poprosiť o radu. Môjmu 2 ročnému synovi sa objavujú na riťke (nie po celej riťke, len asi v oblasti 2 cm okolo konečníka) pluzgieriky. Nie sú červené, ide skôr o bledo hnedé nazvem to pluzgieriky, ale nie sú naplnené tekutinou, ani mu nepraskajú. Po čase sa mu to vždy postupne ošúpe dolu, keď sa mu to ošúpe má pod tým peknú kožičku, tak ako všade inde a zase sa objavia. Po cikaní ho utierame vlhkými obrúskami a po kakaní ho vždy umyjeme. Používame sudocream a bepanthen ale nevidím nejaký vplyv týchto mastičiek na náš problém. Inak syn je spokojný, nijako sa na riťku nesťažuje.

    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Doma neodporúčam vôbec používať vlhčené utierky, len keď nemáte prístup k vode. Doma vždy umývať vodou. Keďže pľuzgieriky samé ustúpia, neviem, či je potrebné to riešiť inak, ako to robíte doteraz, že dodžiavate potrebnú hygienu a kožu chránite uvedenými mastičkami. Ak by som mala poradiť viac, musela by som kožu vidieť.