Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kedy zacat prikrmovat

    Dobrý den,
    moj syncek sa narodil 21.9.2011, vazil 3550g, pri prepusteni 3300g. Je plne kojeny. Jeho sucasna vaha je 5600g. Za posledny mesiac pribral 450g, mesiac predtym 440g. Jeho pediatricka mi odporucila dokrmovat Nutrilonom, kedze podla nej pribral malo. Nutrilon papal len parkrat, velmi po nom vygrckaval az vracal. Teraz ho uz nechce. V poslednej poradni mi doktorka odporucila podavat mu mrkvovu stavu a zacat prikrmovat zeleninovymi prikrmami. Nie je to este skoro? O tyzden dovrsi 4. mesiac. Vygrckava casto, ma reflux, a casto po najedeni zufalo place. Mohol by mat problem s intolerancoiu laktozy? Da sa to zistit u takeho maleho dietatka a pripadne ako to potom riesit?
    Prosim Vas o radu a Vas nazor.
    Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Intolerancia laktozy ako vrodené ochorenie je vzácna. Býva to skôr po hnačke, ak ju nemal nie je dôvod na ňu myslieť.
    Dieťa už má 4 mesiace, je možné začať prikrmovanie mäsosozelninovým príkrmom, postupne pridať ovocie a potom aj obilninu. Ak však priberá, aj keď trocha menej, je zdravý, má dosť mokrých pleinok, nevidela by som menšie hmotnostné prírastky ako veľký problém. Ale určite odporúčam bezmliečne príkrmy ako umelé mleiko, ak na neho nezareagoval dobre. Po každom bezmliečnom príkrme ho nakojte a kojenie venujte veľkú pozornosť, teda hodne oddychovať, hodne dieťatko prkladať, nestresovať sa a je stále šanca, že sa aj kojenie zlepší. Viac neviem na dialku poradiť, je ešte veľa možností, ktoré môžu byť príčinouneprspievania, teda znížených hmotnostných prírastkov, ale na to by som musela dieťa vyšetriť.