Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • imunita

    Dobrý deň pani doktorka, poprosila by som o radu, čo pomôže zlepšiť imunitu u dieťaťa. Mám syna 3 ročného, začal chodiť do škôlky a od septembra je teraz druhý krát chorý má hnačky a vracia. Dávam mu Smectu a hylak forte. Pred 3 týždňami mal zápal horn. dýchacých ciest, sople, zachrýpnutý hlas, teplotu mal 37, 9 C bral vtedy antibiotiká. Predvčerom mali deti v škôlke maškarný a jasné deti sa tam naháňajú sú v kolektíve a dnes ho preháňa a vracia. Mne samej sa dnes ráno vyhodil herpes na perách, takže niečo asi v ovzduší číha. Herpes sa mi vyhadzuje na perách pravideľne tak cca 4 x do roka, čo pomáha proti tomu aby sa opakovane nevracal herpes? Inak chorá ja často nebývam, až na ten herpesový výrus, ktorý mávam tak raz za 3 mesiace. Keby som mala aj ja pernamentne oslabenú imunitu chytila by sa na mňa aj iná choroba v priebehu roka, (chrýpka, hnačka, imnohé iné..), ale stále je to len ten herpes. V čom to môže byť? Pritom už 3 mesiace vkuse bez prestávky synovi dávam imunoglukan sirup a vitamínový doplnok Pikovit. Toto mu dávam už 3 mesiace ( od konca septembra), no účinok, efekt Imunoglukanu nevidím. Poradte prosím čo je ozaj overené, že máte s tým skúsenosť že pomáha ozaj zlepšiť imunitu u dieťaťa v takomto veku 3 roky. Stravu máva syn pestrú, pitný režim dodržiavame pravideľne. ďakujem za dobrú radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Herpes je vírusové, veľmi zvláštne ochorenie, ktoré je založené na tom, že vírus perzistuje v organizme a pri určitých / často rôznych / vyvolávajúcich momentoch sa prejaví ako ochorenie. Súvisí s imunitou ale nie len.
    Vaše dieťatko je opakovane choré, čo je časté po nástupe do kolektívu. Okrem toho, tohto roku máme veľmi časté, a v minulosti nie bežné gastrointestinálen / zvracanie hnačka niekedy aj teplota/ ochorenia práve teraz v zimnom období. neznamená to zníženie imunity, len časté vírusové napadnutie organizmu.
    S imunoglukanom mám veľmi dobré skúsenosti, deti, ktorého ho užívajú bývajú naozaj menej coré ako v čase, keď ho neužívali sama ho užívam denne.
    Myslím si, že ochorenia vášho synčeka nesúvisia s poruchou imunity ale s veľkými nárokmi na imunitný systém po nástupe do kolektívu a pri tejto nie dobrejepidemiologickej situácii, danej šíriacou sa virozou postihujúcou zažívací trakt.