Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • kakanie do plienky

    Dobrý deň pani doktorka, poprosila by som Vás o radu. už som Vám pred 2 mesiacmi písala otázku ohladne 3 ročného syna, ktorý si na kakanie pýta plienku.Vie sa pýtať aj kakať aj cikať, ciká do záchoda, no na kakanie si vždy vypýta plienku, do záchoda odmieta, ak mu plienku nedám zadržiava - zápcha. Je novembrový 2008, takže teraz má 3 r. aj 2 mesiace, a stále si vypýta plienku na kakanie, do záchoda kakať ani za svet. Ja som už rezignovala, záchod mu už ani neponúkam, lebo viem, že si opäť vyberie, plienku, kaká len do nej, ak by som mu ju nedala, mal by aj pár dní zápchu. Robí to už takto veľmi, veľmi dlho, 8 mesiacov, je to u ňho taký zvyk, a ďalším, plynúcim časom, ktorý bude kakať zas do plienky sa bude zvyk len utvrdzovať. No a teraz, boli sviatky a bývame u svokrovcov, ktorý boli teraz 3 týždne doma, mali dovolenku, a asi si viac teraz keď boli 3 týždne doma všimli, že malý si stále na kakanie tú plienku vypýta, že nekaká do záchoda. Vyhanbili malého, že taký veľký chalan a kaká do plienky, nehanbíš sa?! Fu, to je fuj, do plienky!!! A podobné keci.... A pravdaže aj mne dohovorili, že chlapec je už dosť veľký na to, aby som mu stále plinky na kakanie dávala, že či nevidím, že to má iba sprostý zlozvyk, a ja v ňom zlozvyk len podporujem, tým, že mu tú plienku som vôbec ochotná dať. že oni vychovali 2 deti, a obe ako 2 ročné používali normálne záchod..... a tak... Hanbila som sa ako nikdy a naozaj si aj ja uvedomujem, že vek na to, aby používal záchod na kakanie už určite, určite, určite má. No len keby syn nebol taký vzdorovitý a nezadržiaval by naschvál stolicu, na truc, len aby zo zvyku zas si tú plienku vydobil. Neriešila som to, z nikým sa o tom nerozprávala, nechala, tak, vždy synovi plienku poslušne dala, až do teraz, kým svokrovci neboli 3 týždn doma, viac si situáciu všimli, a mne dohovorili. Syn chodí už do škôlky, tam kakať ani za svet, tam zadrží, až potom doma, keď mu dám plienku. Nikdy som ho za to nehrešila, inak máva stolicu pravideľne, 1 x denne, normal. konzistencie. Ako z tohto začarovaného kruhu von?ďakujem pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Čakť, kedy sa rozhodne, že bude kakať do záchoda. Ono sa mu asi lepšie do tej plienky tlačí, lebo zaujme polohu, aká mu na kakanie vyhovuje, ale na záchode je poloha daná. Kakanie je vôbec situácia, kedy nás naše deti najčastejšie vedia vytýrať . Je dobré, že kaká pravidelne, nemá zápchu a len láskyvým prístupom a vysvetlovaním sa situácia vyrieši. Ak by ste však naozaj mali pochybnosti a strach, odporúčam poradiť sa s dobrým psychol=ogom. S chlapčekom sa o tom rozprávajte, ale len keď ste sami, poproste okolie aby o tom pred ním nehovorilo a nekomentovalo to. Každé dieťa je iné:To, že dvojročný mali všetko vyriešené je možné ale nie u každého rovnaké.