Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • kúpiť čo nekúpiť

    Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 4 ročnú dcérku, ktorá je fascinovaná prírodnými vedami. Rastlinky, živočíchy a ľudské telo je zdrojom nekonečných otázok, na ktoré niekedy ani ja nepoznám odpovede. (Ešte dobre, že existuje internet a tiež som kúpila pár kníh.) Rozmýšľala som, že ak jej tento záujem vydrží, o rok alebo dva by som jej kúpila mikroskop. Videla som ponuku v obchode s hračkami, kde je niekoľko modelov do 30 Eur so zväčšením až do 1200x. No môj manžel tvrdí, že pri takej cene nemôže byť optika kvalitná a dcérke to môže poškodiť zrak. Chcela by som sa opýtať na Váš názor. Má môj manžel pravdu? V takom prípade by som totiž rozmýšľala nad školským mikroskopom, aj ked stoji oveľa viac. Lebo posledné, čo by som chcela, je ublížiť mojej malej. Vopred dakujem za Vašu odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak je to v kamennom detskom obchod s hračkami, nie je možné, aby to bola "hračka", ktorá by poškodila dieťaťu zrak. V tomto veku sa samozrejme predpokladá, že dieťa nebude s týmto mikriskopom pracovať viac hodín denne, ako je to pri skutočnej vedeckej alebo pracovnejčinnosti s mikriskopom. Ako vieme, deti často menia svoje záujmy a nadchnutie pre rôzne koníčky. preto nevidím dôvod na začiatok nekúpiť tento druh zaujímavej pomôcky pre rozvíjanie myslenia a záujmu dieťatka a ak bude naozaj záujem seriozny a čas strávený pri mikriskope sa predĺži, je čas zaobstarať si lepší mikroskop