Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • mastocytoza

    Dobry den. Syn ma 16 mesiacov a kozny mu diagnostikoval mastocytoma dorsi. Ma 1 fiacik na chrbatiku,ale kozny tan tym mavol rukou a povedal ze to nic neni a z toho vyrastie. Ja som si citala nejake clanky od mamiciek co maju podobny problem a dost ma to vystrasilo,lebo ze vraj taketo deti by mali podstupit vysetrenie oci, to akoze moze syn oslepnut? A usg brucha,to mu moze napadnut organy? A kontrola krvi,treba nejake specialne vysetrenie? Syn ma trosku zvysene pecenove testy,moze to s tym suvisiet? Tiez ze taketo deti nemoze jest nejake potraviny,preco moze to vytvorit nove flaky alebo co sa moze stat? Ze pri drazdeni flaku sa vyplavuje viac hostaminu do tela,co to moze sposobit synovi? Tiez ze by ho nemal postipat komar a mal by byt ockovany v specializovanej ambulancii??? To akoze moze dostat anafylakticky sok alebo co? Ja som v soku pretoze o tejto chorobe nie su ziadne informacie kde by som nasla odpoved na moje otazky, ci je to vazna choroba alebo nie. Je to dedicna vec??? je to bezne u deti alebo rarita? Prosim vas o odpoved lebo som zufala zo situacie a dr to neriesi a informacie ziadne. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je ťažké v krátkosti opísať celý problém. Mastocystosa je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v detskom veku alebo aj v dospelosti. Hlavne tá forma, ktorá začína v detstve postupne mizne, najneskôr v puberte. Ojedinelé ostrovčeky chorobných zmien / tak ako to má aj vaše dieťatko/ sa občas môžu zmeniť na svrbiace ložiská, práve z dôvodov vyplavenia histamínu, kde provokujúcim faktorom môže byť teplo, nejaká potravina ale aj lieky. Očkovanie pri kľudnej fáze prebieha normálne. Vzhľadom na to, že poznáme viac foriem tohoto ochorenia / ale sú veľmi zriedkavé/ z preventívnych dôvodov dieťa dôslednejšie sledujeme, aby sme včas rozornali ťažšie formy ochorenia, preto sa kontroluje krvný obraz a niekedy sa vyšetria aj vnútorné orgány ultrazvukom. Mám asi dve deti s touto poruchou vo svojej starostlivosti, sledujem ich, vyšetrila som laboratorne krvný obraz, ale doposiaľ som nezaznamenala žiadne komplikácie a aj očkovanie prebiehalo normálne. Takže si myslím, že ak bude dieťa primerane sledované nemáte sa vôbec čoho obávať! Z príčin vzniku mastocystozy vyplýva že svoju úlohu zohráva aj genetika.