Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • rastová odchýlka SD

    Dobrý deň, veľmi pekne ďakujem za odpoveď, pýtala som sa na výpočet rastovej odchýlky SD. Viem, že sa vypočítava o koľko je rozdiel oproti priemeru, priemerným hodnotám, to viem, ale neviem ako sa to počíta, vzorec. Konktétne syn mal v 2 a pol roku 83 cm, je naozaj veľmi drobunký v percentilovom grafe je pod Tretím percentilom,to mal rastovú odchýlku SD vtedy presne - 2,2. Neviem, ako bo tento údaj - 2,2 pri 83 cm a veku 2,5 roka vypočítaný. dnes keď má presne 3 roky, meria 86,5 cm je opäť v rastovom grafe pod tretím percentilom a ako mám vypočítať rastovú odchýlku SD, presný vzorec. Pretože môj syn sa nachádza pod tretím percentilom na rastovom grafe od narodenia až dodnes a ako sa potom počíta pri danom veku a pri daných centimetroch rastová odchýlka. presný vzorec. ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Priemer v troch rokoch je 96.38 a smerodatná odchýlka je 4,33, takže je to priemer mínus dve a niečo SD. Tretí percentil znamená, že menj ako 3 percentá detí majú menej ako takýto odklon od priemeru. Nie veľmi dobre rozumiem, čo chcete počítať, je to dané matematicky, zistenými hodnotami a ich rozptylom.
    Všetko ostatné ohľadne výšky musí vyriešiť lekár alebo špecialista, endokrinolog.