Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Rota-vírus!

    Dobrý večer. moja malá dcérka má 14mes.a dostala rotavírus. teraz už nezvracia,len problém je,že nechce vôbec papať. od piatku rána,ako prvý krát zvracala,a zistili jej tento vírus,nepapala mliečko...s normálnou stravou to tiež nie je výhra,jedine čo chce,je čajík,ale toho tiež nevypije dáko veľa (cca 2,5 - 3dcl., norma u nej je cca 7 - 8dcl/denne). má diétu,a včera v noci znovu zvracala. je to normálne,že nechce papať???vlastne asi jej nechutí,lebo ona je veľký jedák,a ani len to mliečko si nepýta...mám obavy! aj že budeme musieť ísť znovu do nemocnice na infúzie :( Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Rotavírusy sú práve v tom zrádne, že dieťatko veľmi vyčerpajú a zničia aj sliznicu zažívacieho traktu, takže rekonvalescencia je spojená s ťažkosťami pri návrate na normálnu výživu. Najväčším problémom býva vstrebávanie mlieka a mliečnych výrobkov, pretože je porušené vstrebávanie laktózy, vyvinei sa síce prechodná ale závažná laktózová intolerancia. Vzhľadom na to, že u väčšiny detí je mlieko základom výživy sú problémy dlho sa tiahnuce. Jednou z možností ako situáciu riešiť je podávať dieťatku bezlaktózové mlieko, napríklad francúzske mlieko má aj túto variantu formuly, umjelého mlieka, dostať ho v lekárni. To, že po čistočneom zlepšení dieťatko znova zvracalo, je pri tomto ochorení tiež časté, súvisí to stále s poruchou vstrebávania vyvolnou vírosom a závažnosťou klinického postihnutia. Rekonvalescencia je zdlhavá a chce veľa opatrnosti v prechode na bežnú výživu.