Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ockovanie pred operaciou

    Dobry den.

    Mam odporucenu operaciu ucha - Otoskleroza. Udajne je potrebne aby som mal protilatky na zltacku. Testy ukazali ze mam menej ako 2(neviem coho) ale vraj je to malo. Chcem sa spytat ci je naozaj pred operaciou potrebne ockovanie proti zltacke, a ci ked mam zvyseny bilirubin(na 39 a max dovolena je 17), ci je vacsie ryziko ochorenia na zltacku. Predpokladam ze ako kazda vakcina aj tato obsahuje konzervacne latky. U vacsiny z nich je to ortut. Je mozne si vybrat vakcinu bez ortuti?(teda s inou konzervacnoulatkou)? Dalej by som sa chcel spytat ci viete co vsetko obsajuhe vakcina proti zltacke. Ak ano tak Vas poprosim o zoznam.

    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nenapísali ste presne , o ktorý druh žltačky sa jedná, ale pravdepodobneide o žltačku typu B, keďže je to vo vzťahu s operáciou.. Výsledok testu neviem zhodnotiť, pretože neviem o aký test sa jednalo. Každá porucha, týkajúca sa pečene, sa zhorší pri ochorení pečene, aj na ktorýkoľvek typ žltačky. U vás sa pravdepodobne jedná o tzv. Gilbertovu chorobu, ktorá vlastne nie je ochoením a nijako neohrozuje zdravie / je to vrodená neschopnosť spracovať bilirubin/, v každom prípade je potrebné pečeň chrániť. Žiadna s u nás používancýh očkovacích látok proti žltačke/ engerix - proti typu B, Havrix - proti typu A ani Twinrixm kombinovaná proti obom typom/ neobsahuje ortuť. Neviem presné zloženie očkovacích látok, povedia vám ho v lekárni, podľa príbalového letáka. Oškocacia látka Engerix obsahuje antigén vyrobený metódou genového inžinierstva, na kultúre kvasinkových buniek, antigén je adsorbovaný na hydroxid hlinitý. Vakcínna obsahuje aj pomocné látky, napríklad dihydrát dihydrogen fosofrečnanu sodného a dihydrát fosforečnanu sodného. Podobné pomocné látky sa vyskytujú aj vo vakcíne proti žltačke typu A.