Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Nedodržanie doby medzi vakcínami

    Dobrý deň,
    prosím Vás o radu ohľadom nepovinného očkovania proti žltačke A. Moju dcérku 8 ročnú som dala zaočkovať na žltačku. Prvou vakcínou bola zaočkovaná pred necelými dvoma rokmi. Keď som sa pani doktorky pýtala, do kedy je nutné ju preočkovať druhou vakcínou, povedala, že ona to sleduje a oznámi mi to včas. Včera mi telefonovala doktorka, že mám okamžite prísť s dcérkou - podanie druhej vakcíny. Zisťovala som si teraz cez internet, že preočkovaná mala byť po prvej vakcíne od 6 do 12 mesiacov. Prosím Vás o radu, má význam táto druhá očkovacia vakcína, alebo má opäť začať prvou očkovacou dávkou? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Druhá dávka len istí prvú dávku, takže nič sa nedodržaním intervalu nestalo, je to však potrebné, podať tú druhú dávku pre zabezpečenie celoživotnej imunity pre toto ochorenie. Interval 6 až 12 mesiacov medzi jedn. dávkami je doporučený, ale očkovanie funguje aj po predlžení intervalu.