Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • žĺtačka na konci tretieho mesiaca tehotenstva

    Dobry den,
    V nasej rodine sa vyskytla zlacky typu A. Najprv ju dostala svagrina, no uz aj moj manzel ma priznaky a cakame uz len na vysledky krvi. Chcem sa opytat, aky vplyv moze mat zltacka na moje tehotenstvo a ci by bolo moje babatko v bruchu ohrozene nejakou vyvojovou vadou. Ja zatial priznaky nemam, ale viem ze to moze, ale aj nemusi byt len otazkou casu. Da sa este v tomto odobi v mojom pripade chranit nejakym sposobom???
    Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ako každá vírusová infekcia, ktorú prekonáva tehotná žena,môže aj táto ovplyvniť vývoj plodu. V literatúre sa však neudáva a ani to neviem z vlastných pozorovaní, či od kolegov, že by sa jednalo o časté a špecifické ovplyvnenie vývoja plodu. Takže myslím, že si netreba predčasne robiť starosti. Vo vašom prípade je hlavná ochrana úzkostlivé dodržiavanie správnych hyienických zásad.