Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,423 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Zltacka typu A

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, zaujima ma aky mate nazor na to, ze by som dala svojho syna zaockovat proti tejto zltracke. 3.4. bude mat jeden rok. Vtedy mame ist na povinne ockovanie a dam ho zaockovat hned aj proti pneumokokom. Kedze je vo veku kedy vsetko chyta a dava hned do ust tak uvazujem aj o ockovani proti zltacke. Neviem kedy ale je ten spravny cas. Davat mu to spolu s tymi dvoma ockovaniami sa mi uz zda privela. Myslite ale ze treba ho dat pre istotu zaockovat? Citala som, ze tento rok ma byt zltacka typu A velmi rozsirena.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie proti žltačke typu A považujem za užitočné. pokiaľ nie je zvýšene ohroezneý týmto ochorením / pobyt v oblasti so zvýšeným výskytom ochorenia/ odporúčam toto očkovanie začať po skončení povinného očkovania, je to vo veku 15 mesiacov, kedy dostane očkovanie proti vírusovým ochoreniam a po mesiaci môže byť očkovaný proti žltačke typu A.

Podobné otázky

 • zltacka typu A

  , Autor: odbornik2

  Prajem Vam pekny den,dcera bola ockovana proti zltacke typu A este15.10.2010 Teraz nam lekarka navrhla ju dat zaockovat druhou davkou do konca roka,aby bola chranena na cely zivot.Nie je to uz neskoro?DAKUJEM

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie, určite nie je neskoro a ak chcete , aby ochrana bola naozaj dlhodobá, udáva sa, že celoživotná, tak zaočkujte čo najskôr druhú dávku.

 • žltačka typu A

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je nutné sa dať zaočkovať proti tejto žltačke.
  Mám kamaráta, ktorého otec túto chorobu prekonal cez leto, o čom sme nevedeli. A počas celého leta sme sa stretávali. Je nutné očkovanie?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie nie je nutné. S týmto ochorením sa za život stretne takmer každý človek a nie každý ochorie, ako ste to aj vy teraz zažili. Ak však ochorie, znamená to tri týždne nemocnica, pol roka diéta, telesný kľud, vyradnei z príadného tréningového programu, žiadne slenenie, chorý je zdrojom infekcie pre okolie. Ochorenie nezanecháva trvalé následky, ale tí, ktorí ho prekonali musia byť k svojej pečeni "opatrnejší"- Ako sa rozhodnete s týmto ochorením vyrovnať, alebo spoliehate na to, že váš organizmus si proti nemu vytvorí protilátky bez očkovania je na vás.

 • Je potrebné očkovať proti žltačke 3 ročné dieťa?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, či mám dať zaočkovať svoju 3 ročnú dcérku proti žltačke. Od septembra ide do škôlky a nie som si istá či ju treba očkovať tak skoro, ja si skôr myslím že až pri nástupe do školy je potrebné očkovanie proti žltačke. Prosím poraďte mi . ďakujem. Prajem pekný deň, Ivana

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Žltačka typu A sa najčastejšie vyskytuje u detí predškolského veku. Stretávajú sa sňou pri svojich bežných hrách. Ak ste rozhodnutá očkovať, nie je dôvod čakať na neskorší vek. Dieťa je imunologicky dozreté tak, aby na podanie očkovacej látky reagovalo prodikciou obranných látok a neochorelo pri styku s týmto ochorením.

 • Žltačka typu A

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den. Moj syn má 17 rokov a chodí na zdravotnú školu. Doporučili im, že ked budú chodiť na prax aby sa dali zaočkovať proti žltačke. Kedže proti B-čku bol povinne očkovaný, zaujímalo by ma akú vakcínu by mal použiť a koľko stojí a či by mohol byť očkovaný vakcínou Twinrix aj ked už je proti B-čku očkovaný. To sa pýtam preto, lebo poisťovňa mu prispeje 71€, len na Twinrix. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Výš syn bol v plošnom očkovaní očkovaný proti žltačke typu B, hradilamtopoisťovňa. je nelogické, aby teraz hradila znova očkovanie proti žltačke typu B,ktoré je säčasťou tejtop vakcíny. Očkovanie proti žltačke typu A sa prevádza očkovacou látkounHavrix, očkuje sa dvoma dávkami, v odstupe pol až jeden rok. jedna dávka stojí cca 30 eur.

 • zltacka

  , Autor: odbornik2

  pani doktorka,vo vedlajsej triede mojej dcery sa vyskytla zltacka typu A.Rozhodli sa, ze zaockuju iba jednu triedu, ale moja dcera chodila na tie isteWC ako chore dievca.Mam ju dat zaockovat,nakolko tato vakcina zatazuje organizmus?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Táto vakcína zdravý organizmus nezaťažuje v zmysle navodeniam nejakej chorobnej záťaže organizmu. Vakcína stimuluje tvorbu protilátok, ktoré sú ochranou pred ochorením.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: