Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,375 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • hepatitída typu B

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka, chcela by som sa Vás opýtať toto.Môj 17 ročný syn má kamaráta, ktorý je momentálne v nemocnici s hepatitídou typu B. Je jasné, že môj syn ešte zaočkovaný proti tejto forme žltačky nebol. Náš pán doktor mu urobí krvné testy a odporučil nám očkovanie proti žltačke A aj B v jednej vakcíne.Chcela som sa opýtať kedže je víkend a nedá mi to, že či táto vakcína zaberie ak by mal už vírus v sebe, čo potom v takomto prípade robiť a či tú očkovaciu látku neprepláca Všeobecná zdravotná poisťovňa, ak je tu stanovené, že to môj syn mohol dostať od kamaráta, ktorý pravidelne chodieval ku nám domov.Okrem toho mám deti vo veku 14 a 4 roky, sú už zaočkovaní proti zltačke typu B v povinnom očkovaní, tak sa chcem opýtať, či sú pred týmto vírusom chránení 100%.Ďakujem Vám vopred za odpoveď, prajem všetko dobré. S úctou Michalíková

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pravdepodobne mladšie deti sú plne chránené proti tomuto vírusu.
  Ak sa jedná o žltačku typu B a vzťah vášho syna a jeho kamaráta je v medziach bežného priateľstva, nemusíte mať z ochorenia kamaráta žiadne obavy, ochorenia sa prenáša krvou a pohlavným stykom.
  Očkovanie vášho syna proti žltačke typu a a b v jednej dávke vakcíny / podľa schémy očkovania troma dávkami/ odporúčam bez ohľadu na momentálny kontakt s ochorením. Všeobecná poisťovňa očkovaciu látku neprepláca.
  To, či a ako zaberie očkovacia látka a ako postupovať závisí od toho , kedy začalo priteľovo ochoreni a naozaj aj od toho aký je medi nimi vzťah.

Podobné otázky

 • Otazka

  , Autor: odbornik2

  Pani doktorka,
  mam 7-mesacneho syna a zijem v zahranici. U syna bolo teraz prevedene druhe povinne ockovanie a zhodou okolnosti som sa dozvedela, ze toto nezahrnuje ockovanie proti hepatitide B tak ako je to u nas. Lekarka mi povedala, ze to tu nie je povinne a ze je to spojene s velkym rizikom, preto sa to neockuje. Ja ho ale chcem dat zaockovat, len teraz neviem, ako postupovat: mam trvat na zaockovani proti hepatitide B uz teraz a neskor doplnit hep.A, alebo pockat a nechat to urobit naraz neskor buduci rok?
  Zaroven by som chcela vediet ci prekonana hepatitida A a B zaroven znamena imunitu na cely zivot.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Prekonaná hepatitda typu A znamená imunitu na celý život. Prekoannaá hepatitida typu B síce tiež ale zároveň je veľké riziko chronického ochorenia pečene/ myslím teraz typ B/ a dokonca u týchto ľudí je zvýšené riziko nádorového ochorenia pečene.
  Zabezpečiť očkovanie proti hepatitide typu A aj B u dieťatka vo veku vášho synčeka je možné rôznymi spôsobmi. Môžete počkať do veku jedného roka a potom hodať zaočkovať kombinovanou vakcínou Twinrix Pediatric proti obom typom žltačky. Základné očkovanie znamená tri dávky očkovacej látky v intervale 0 -1 - 5 mesiacov. Preočkovanie zatiaľ nebolo ani po desiatich rokoch potrebné.
  Ďalšia možnosť je zaočkovať dieťa už v tomto veku očkovacou látkou Engerix / 3 dávky/ proti hepatitide typu B a po základnom očkovaní dvoma dávkami proti žltačke typu A.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: