Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Znehodnotená vakcína?

    Dobrý deň, pani doktorka.
    Kúpila som vakcínu Havrix (má ísť o prvé zaočkovanie proti hep.), no po príchode domov som ju v zhone zabudla dať do chladničky a mala som ju cca 16 hodín v kabelke v miestnosti, kde bolo 19 st. Mohla sa vakcína znehodnotiť? Telefonovala som na infekčné odd. fakultnej nemocnice, povedali mi, že by to malo byť v poriadku, ale celkom ma nepresvedčili...
    Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nedá sa presne určiť, či je vakcína znehodnotená Vzhľadom na to, že nebol dodržaný chladový reťazec - transport v chladničkovej taške so zaručením teploty do 10 st. C ja osobne by som vakcínu považovala za znehodnotenú a neočkovala ňou.