Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • OčKOVANIE PROTII HEPATITíDE A

    Prosím vás o váš názor na význam očkovania proti hepatitíde A.Mám 5ročného syna a uvažujem o zaočkovaní proti tejto chorobe,chcela by som poznať aj váš názor na opostatnenosť tochto očkovania.Ďakjem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Žltačka typu A je ochorenie, ktoré nemáva časté komplikácie a nezanecháva po vyliečení žiadne následky /na rozdiel od žltačky typuB/. Faktom je, že postihuje hlavne deti predškolského a školského veku ale aj mladých dospelých. Šíri sa špinavými rukami ale aj kontaminovanými potravinami, zdrojom ochorenia je chorý človek, hlavne niekoľko dní pred vypuknutím ochorenia, takže o tom, že je zdrojom ochorenia ani nevie. Ochorenie privádza každého pacienta do nemocnice na infekčné oddelenie, kvôli liečbe ale aj kvôli izolácii a zabráneniu ďalšiemu šíreniu ochorenia. Hospitalizácia trvá cca 3 týždne, potom následuje 6 mesiacov rekonvalescencie, ktorá znamená prísnu diétu, telesný kľud a zákaz slnenia. Ak si predstavíte, že napríklad mladý človek je v tréningovom procese, tak to znamená vyradenie zo súťaží najmenej na rok. V každom prípade ochorenie zaťažuje ako pacienta, tak aj jeho rodinu. Očkovanie tomuto ochoreniu dokáže zabrániť.