Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,423 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Dodatocne ockovanie proti tuberkuloze

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, mam 3 a pol mesacnu dcerku a zijeme v Anglicku. Coskoro nas caka tretia sada ockovani. Nedostali sme ale ockovanie proti tuberkuloze, lebo to tu nie je povinne. Sestricka mi povedala, ze ockovanie proti tuberkuloze dostavaju len kriticke skupiny a deti z krajin so zvysenym vyskytom tuberkulozy, co Slovensko nie je. O par mesiacov sa chystame natrvalo naspat na Slovensko. Mozem dat malu dodatocne zaockovat, alebo sa to robi len kratko po narodeni?
  Dopocula som sa, ze TBC zvykne mutovat a ked bol clovek zaockavany proti inemu typu TBC, tak sa len velmi tazko zistuje, ze tuberkulozu vobec ma. A ze dnes sa da TBC uz uspesne liecit. Aj to je vraj dovodom preco sa v Anglicku, Nemecku a inych krajinach proti TBC uz neockuje. Ako to vlastne je?
  Vopred vdaka za radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Problematika tbc je omnoho zložitejšia, než sa dá vysvetliť na tomto portáli. Medzi renomovanými odborníkmi prebiehajú diskusie, či, kedy a ako očkovať. Očkovanie v danej krajine vychádza z toho, aká je situácia vo výskyte ochorenia na danom území. Aj na Slovensku sú hlasy, ktoré volajú po zrušení očkovani novorodencov. Nepatrím k nim. Opakovane vidíme nové, závažné ochorenia aj u detí. Reakcie po očkovaní tiež sú ale nedajú sa porovnať s ochorením. Ochorenie sa dá už viac ako pol storočia úspešne liečiť ale liečba má svoje úskalia a zlyhanie. Jedná sa stále o závažné ochorenie!!!! nehovoriac o tom, že hlavne u detí máva závažný priebeh a často postihuje centrálny nervový systém.
  Vyše dieťatko môžete dať na Slovensku zaočkovať. po skončení základného očkovania, teda vo veku asi 16 mesiacov, pôjdete na príslušné pľúcne oddelenie / v Bratislave Pod. Biskupice/, tam prevedú skúšku tzv. Mantoux II a ak zistia, že dieťatko nemá protilátky, zaočkujú ho.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: