Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • nejasnosti v ockovani

    Prosim Vas o radu,syn nebol zaockovany proti TBC,nakolko sa narodil v Taliansku a tam neockuju proti TBC.Ma 17mesiacov.Uz ste mi minule odpovedali,ze najskor treba zistit,ci ma protilatky proti TBC a ak nie,tak ho dat zaockovat.Bola som v poradni u obvodneho pediatra a tam mi povedali,ze ved ked nebol ockovany,tak ziadne protilatky nemoze mat,tak ho mozem zaviest do Poddunajskych Biskupic do nemocnice,tam ho zaockuju rovno a kedze som sa pytala aj na hepatitidu A,proti ktorej by som ho rada dala zaockovat,kedze je to tzv.choroba spinavych ruk,na to mi povedala,ze najskor treba pockat asi 2-3mesiace po ockovani TBC,az potom sa moze ockovat proti hepatitide A.Kedze budeme na Slovensku len 2mesiace,neviem,ci to stihnem.Co by ste mi odporucili zaockovat skor,hepatitidu alebo TBC.S cim sa da skor prist do kontatku,ja si totiz myslim,ze s hepatitidou.Pripadne da sa zaockovat obidve v priebehu 2mesiacov?Ako sa vola vakcina proti hepatitide A,ze by som pripadne ho dala ockovat v Taliansku -to tam snad ockuju-kedze TBCnie.A ako treba preockovat ,kedy?Dalej ste mi napisali,ze ho mozem dat ockovat proti ovcim kiahnam,na to mi v poradni povedala doktorka,ze na to nie je vakcina uz 30rokov,ze sa neockuje.Ak existuje,ako sa vola vakcina a kedy ho mozem dat zaockovat?Aj v priebehu tychto 2mes co budeme na Slovensku?Dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite ísť do Podunajských Biskupíc na pľúcne, k názoru pána doktora sa nevyjadrujem. Určite mu najskôr skontrolujú protilátky, preto tam treba ísť v pondelok, vo štvrtok ich odčítajú. Ak ho budú očkovať proti tbc, ďalšie očkovanie je možné najskôr o 12 týždňov, pokiaľ už bude zahojená reakcia po očkovaní prit tbc. Hepatitidu A môžete zaočkovať aj v Taliansku, cena je určite rovnaká a očkovacia látka tiež, volá sa Havrix. Je možný aj taký postu, že sa čo najskôr necháte zaočkovať havrixom, teda proti hepatitide a po mesiaci absolvujete Pod. Biskupice, takže to do dvoch mesiacov všetko stihnete.