Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Stolica a ockovanie

    Dobry den,
    dcera (5 mesiacov) je od narodenia chudokrvna, preto som jej davala maltofer a pyridoxin. Od druheho mesiaca mavala dost casto stolice, doktorka vravela, ze kojene deti mozu mat stolice aj viackrat za den a nie je to nic nezvycajne. V tretom mesiaci bola ockovana prevenarom, hexou a rotarixom. Po tomto ockovani zacala mavat dost vodnate stolice (bez krvi, bez hlienov). Nic ine jej nebolo. Nebolievalo ju brusko, nemala teploty, spokojna, len tie stolice boli stale vodnate (jedna vascia denne a potom este mozno 1-2 take ze zamazala plienku, niekedy viac niekedy menej). Myslela som si, ze jej nesedi mlieko v mojej strave. Pri dalsom ockovani (pred 3 tyzdnami) som to spomenula doktorke(az ked ju zaockovala.) Doktorka vzala ster z ritky, z ktoreho zistili vraj len bezne bakterie, ktore sa mozu nachadzat v stolici. Aspon tak mi to povedali na gastroenterologii. Kazala mi davat mrkvove a ryzove odvary + probiotika a vysadit z mojej stravy mlieko. No na tyzden som tiez vysadila maltofer. Stolica sa upravila, akurat som nevedela, co presne zabralo. Po tyzdni som jej dala maltofer a zacalo to znova, stolica len voda. Tak ma napadlo, ze je to asi z maltoferu a uplne som ho vysadila. Vsetko vyzera byt momentalne v poriadku. Dcera je spokojna, uz ani nekaka kazdy den. No teraz sa bojim, nakolko som si precitala letak k rotarixu, ze sa nema ockovat, ked dieta ma hacku pripadne nejake gastrointestinalne ochorenie, lebo sa moze spomalit rast...pripadne neivem, ci to moze mat nejake nasledky? Moze to ockovanie mat taketo nasledky (bola ockovana aj hexou a prevenarom)? Dcera asi ani nema dost dobru hmotnost, kedze stale kakala...pri narodeni mala 3300 a pred tyzdnom, ked mala 5 mesiacov mala 3500g. (stale ju kojim)
    Dakujem,
    Tana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pravdepodobne ste sa pomýlili a má 5 500 gramov, inak by to naozaj bola ťažká dystrofia, podvýživa.
    Rotarix jej neuškodil, ani nespôsobil riedke stolice. Ak mala po Maltofere uvedené ťažkosti a železo predsa potrebuje, skúste vymeniť preparát železa na Aktiferrin.