Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kedy očkovať?

    Dobrý deň pani doktorka.
    Zaujímalo by ma, ako je to vlastne s termínom očkovania proti rotavírusom. Vo Vašich odpovediach ako aj v iných zdrojoch som sa dočítala, že prvá dávka očkovania proti rotavírusom (u nás to bude vakcína Rotarix) sa má podať 12 týždňov po očkovaní proti TBC. Nás ale detská lekárka objednala na prvú vakcínu Rotarixu budúci týždeň, ale malá bude ešte len 9 týždňov od očkovania proti TBC. Pretože podľa pediatričky sa vraj druhá dávka Rotarixu musí podať s ďalším povinným očkovaním. Z toho vyplynulo, že druhé povinné očkovanie spolu s druhou dávkou Rotarixu sa bude robiť v 13. týždni od očkovania proti TBC. Preto sa chcem spýtať, či nie je na podanie prvej dávky Rotarixu v 9. týždni po očkovaní po TBC skoro, keď sa všade píše o očkovaní proti rotavírusom až 12 týždňov po TBC?
    Ďakujem za Vašu odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie proti rotavirusom je možné realizovať od šiesteho týždňa veku. Vzhľadom na to, že u nás očkujeme tuberkulozu po pôrode, odporúčam ďalšieočkovanie 12 týždňov po tomto očkovaní.Platí to aj pre rotavirové očkovanie. Druhú dávku je možné podať kedykoľvek do 24.týždňa veku, najskôr však mesiac po prvej dávke.