Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vakcíny na rotavírus

    Dobry den! Chcela by som sa opytat pocula som ze su 2 vakciny na ockovanie / 1 sa dava 2x a druha 3x teda v davkach/. Aky je medzi nimi rozdiel a ktora je vhodnejsia? Syn ma 2 mesiace a 2 tt.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie oboma vakcínami má byř ukončené do pol roka veku dieťatka. Obe očkovacie látky obsahujú) živý vírus a chránia proti rotavírusovým infekciám hlavne deti do piatich rokov, kedy toto ochorenie prebieha najbúrlivejšie. Obe očkovacie látky sa podávajú do pusinky. Jedna z nich je o niečo lacnejšia než iná. Rozdiel medzi nimi je v tom, že rotateq očkujeme trikrát, v intervale najmenej štyri týždne a rotarix dvakrát v intervale tiež najmenej štyri týždne. Vakcína rotarix je monovakcína obsahujúca ľudský rotavirus, vakcína rotateq je pentavakcína obsahuje geneticky upravený jravsjý vírus s ľudskými antigénmi, preto tiež chráni aj pred ochorením, vyskytujúcim sa u ľudí.Očkovanie rotaeqom musí byř ukončené konkrétne do konca 26-teho týždňa a rotarix do konca 24-tého týždňa veku.