Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Mama

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mama ma chce dať zaočkovať , no ja mam priatela už rok, a chcel by začať pohlavne žiť . No mama mi povedala že musím byť panna. Je to pravda? A robia sa pred tým nejaké gynekologické vyšetrenia?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie proti rakovien krčka maternice má najväčší význam pred začiatkom pohlavného života, lebo vtedy ešte nedošlo k nakazeniu vírusom HPV. Po začatí pohlavného života je osídlenei týmto vírusom veľmi pravdepodobné. Očkujeme však aj ženy, ktoré žijú pohlavným životom. Ak nemáte ťažkosti, nie je potrebné gynekologické vyšetrenie.

Podobné otázky

 • očkovanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať, keď už som mala pohlavný styk a mama ma chce dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice vakcínou SILGARD, či to bude nejako zle pôsobiť a či môžem mať styk aj cez dobu očkovania. Mám 16 rokov a mama nevie že nie som panna.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie a aktívny pohlavný život sa nevylučujú, aj počas očkovania je sexuálna aktivita možná. Škoda, že mama túto závažnú skutočnosť nevie, respektíve škoda, že ste sa nezaočkovali ešte pred začiatkom aktívneho pohlavného života, pretože vtedy je ochrana pred vírusmi obsiahnutými vo vakcíne taká, že by ste týmito typmi HPV sa nemali ani nakaziť. Mama to pravdepodobne vie a preto vás ide očkovať teraz, keď si myslí, že to bude mať tento efekt. Akokolvek, je super, že sa zaočkujete!

 • Otázka ohľadom očkovania proti HPV

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, dostalo sa mi do rúk decembrové číslo časopisu MAMAaJA a je tam uverejnený článok (str. 97), kde čitateľke odpovedáte na otázku ohľadom očkovania proti HPV a v závere uvádzate citujem: Pokiaľ tehotenstvo plánujete v krátkom čase, očkovanie je potrebné odložiť do ukončenia gravidity.
  Mám to, prosím Vás, chápať tak, že je MOŽNÉ očkovať proti HPV aj po tehotenstve? Zarazilo ma to, lebo keď som bola tehotná (r.2008) a spytovala som sa na túto možnosť u mojej lekárky, tak mi bolo povedané, že žien, ktoré už rodili, sa očkovanie už netýka.
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď! S pozdravom Lea

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie ani infekcia nemá s pôrodom nič spoločné / samozrejme, že ak je žena už chorá na rakovinu krčka maternice, jej prípadné tehotenstvo to veľmi komplikuje. Očkovanie je možné aj po pôrode / aj počas dojčenie/ u žien, ktoré spadajú do vekovej hranice danej odporučniami výrobcu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: