Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Do kedy nechať zaočkovať dieťa?

    Dobrý deň, mám 3 mesačnú dcéru a chcem ju nechať zaočkovať proti pneumokokom, kedy je to potrebné urobiť, ktorú vakcínu odporúčate Vy? Koľkokrát je ňou potrebné dieťa preočkovať a kedy a čo sa za ňu dopláca? Ďakujem pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie proti pneumokokom je u nás plošné očkovanie. Prevádza sa v schéme 2+1 podobne ako očkovanie hexa vakcínou. Je možné a štandardne sa to tak prevácza, že sa očkuje v jeden deň oboma vakcínami, každá sa podá do inej končatiny. Pracujem takýmto spôsosobom niekoľko rokov a žiadne neprimerané nežiadúce účinky, ktoré by vyplývali z tohto spôsobu očkovania som nezaznamenala. Za určitých okolností, či už z indikácie lekára alebo na prianie rodičov, jemožné podať jednotlivé dávky očkovacích látok s odstupom, závisí to od dohody rodiča a lekára. Plneumokokové infekcie sa u nás dajú preventívne zabezpečiť dvoma vakcínami, očkovacia schéma je u oboch rovnaká, očkovať sa začína vo veku približne troch mesiacov. jedna očkovacia látka chráni proti desiatim typom invazívneho pneumokoka, je plne hradená poisťovňou dieťaťa. Druhá vakcína je proti trinástim druhom pneumokakoka, teda jeho invazívnym kmeňom, je čiastočne hradená poisťovňou dieťaťa, rodič na každú dávku / sú potrebné tri/ dopláca asi 13 €. Z môjho pohľadu sú obe vakcíny veľmi kvalitné, nepozorujeme po ich podaní nežiadúce vedľajšie účinky, spoľahlivo chránia pred ochorením spôsobeným baktériou, ktorej antigén je vo vakcíne obsiahnutý. Rodičia si môžu sami rozhodnúť, ktorá vakcína bude ich dieťaťu aplikovaná. Je tu zachovaný princíp individuálneho prístupu k očkovaniu a princíp každému dieťaťu jeho vakcínu!