Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Rocne dieta a zatial jedno ockovanie (Prevenar)

    Dobry den,
    rada by som sa opytala pani doktorka, aky je spravny postup pri mojej rocnej dcerke.
    V 4.mesiacoch bola ockovana v zakladnej zostave spolu s hexavakcinou aj prevenarom 13. V marci abslolvovala 2. ockovanie hexavakcinou (bez prevenaru 13). O 6 mesiacov nato, t.j. teraz v oktobri dostala dcerka poslednu 3. ockovaciu davku hexavakcinou (bez prevenaru 13). Dcerka ma teraz rok, chcem sa opytat konzultovala som dalsi postup ockovania Prevenarom s mojou doktorkou,ktora ju nechcela zaockovat prevenarom teraz v oktobri (ako sucast poslednej 3. ockovacej davky s hexavakciou) ale povedala mi, ze ju zaockuje az po dovrseni 2.roku zivota. Budu tieot dve davky dostatocne na ochranu dcerky? Netreba aj tretiu davku niekde vtesnat este do 5,roku zivota? Preco doktora nechce dcerku zaockovat skor ako az po 2. roku? Je jej spotup spravny? Dakujem.Pekny den

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja nechápem, prečo nebola zaočkovaná prevenarom spolu s hexavakcínou v marci a teraz v októbri? Lekárka nedodržala odporučený postup a očkovanie nie je dodržané podľa odporúčanej schémy.. Tým nie je zabezpečené, že prvé očkovanie dieťa proti invazívnym pneumokokovým nákazám chráni. Najviac sú ohrozené najmenšie deti. Teraz je jediná možnosť, aby sa po dovŕšení jedného roka zaočkovalo dieťatko dvoma dávkami prevenaru s odstupom najmenj dva mesiace. Žiadne odkladanie po druhom veku života, pokial na to nie je dôvod medicínsky / a a si nie , keď bola hexavakcína zaočkovaná/ nie je!!!!!!!!!!!!!!!!!Neviem si racionálne vysvetliť, čo viedlo lekárku k vami uvedenému postupu. Asi by som chcela vedieť, kde sa tento prípad stal!