Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • 10 alebo 13 valentne ockovanie?

    dobry den,buduci tyzden nas caka ockovanie nasej 3 a pol -mesacnej dcerky a my sa nevieme rozhodnut pre vakcinu,nakolko je na umelom mliecku od 2.tyzdnov svojho zivota,stale vahame. Sme viac-menej rozhodnuty pre 10-valentnu vakcinu,ale je nase rozhodnutie spravne? Uz teraz vieme ze jej imunita moze byt narusena koli umelemu mliecku,preto je pre nas tazsie sa rozhodovat. Prosim Vas o radu. Velmi pekne dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je naozaj ťažké v tomto radiť. Rozhodnúť sa musíte sami.
    Obe vakcíny sú veľmi kvalitné, ja som vo svojej praxi nepozorovala žiadnu nežiadúcu reakciu ani po jednej z nich, s podobnou vakcínou ako je trinásťvalentná má viac ako päťročné skúsenosti, s desať valentnou asi ročné.
    Trinásťvalentná vakcíná chráni proti trinástim typom pneumokoka, čo je o tri viac ako desať valentná. Rozhodnutie je však naozaj na vás.