Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • skladovanie Prevenaru

    Dobrý deň pani doktorka, mám otázku, za ktorú sa hanbím, ako matka, ale hlavne mám strach. Dostali sme očkovaciu látku Prevenar, ktorú som skladovala v doma v chladničke. Cca pred 2 mesiacmi. Keď sme mali termín na očkovanie, išli sme k pani doktorke, ale vzhľadom na stav malého syna nakoniec nebol očkovaný. Cestou od lekárky mi syn zaspal v kočiariku a keďže posledné dni bol veľmi nepokojný, bola som rada, že spí. Na vakcínu som zabudla. Zostali sme vonku, cca 2 hodiny, nie síce na priamom slnku, ale bolo horúco. Po príchode domov som si na vakcínu spomenula, dala som ju do chladničky. Dnes sme mali nový termín u pani doktorky. Pýtala sa ma, či som mala vakcínu v chladničke a ja že áno. Na celú príhodu spred 2 mesiacov som zabudla. Syna zaočkovali. Až po ceste domov, mi stále nešla z hlavy otázka, pýtala sa ma sestrička asi 3x, či som mala vakcínu v chladničke, a spomenula som si. No už je neskoro. Malý bol celý deň živý, nič zvláštne. Dali sme studený obklad. Teraz večer mal teplotu 38C, dala som mu Panadol baby podľa dávkovania. No celý deň premýšľam, či som mu neublížila a čo sa mu môže stať a.... Veľmi si nadávam a bojím sa, čo sa mu môže stať. Ďakujem za odpoveď. Viem, že som strašná mama a veľmi sa za to hanbím.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vôbec nie ste strašná mama!!!!!Keď sa neočkoval, mohli si vakcínu nechať v ambulancii a napísať na ňu meno, to je jedno z riešení. Väčším nebezpečenstvom by bolo, keby vakcína zmrzla, to by bola naoza neúčinná, našťastie nemrzne. Jednou z možností, ktorá by mohla vakcíne hroziť je, že by bola po vystavení zvýšenej teplote neúčinná, to je ošetrené tým, že sa bude očkovať znova. Preverím túto situáciu ešte s kolegami, ktorý sa venujú len vakcínam, ale zažeňte obavy. P.S. je lekáreň vzdialená od miesta pôsobnosti vašej lekárky?