Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Doplatok na novú 13 pneumokok.vakcínu?

    Mám dve otázky:
    - dr. mi predpísala recept na tú pneumokokovú vakcínu-tú novšiu 13, a vravela, mi že očkovať treba prísť v 9.mesiaci dieťata. Ale čo čítam na nete, tak sa očkuje až v 11. mesiaci . Tak ako to je prosím Vás?
    - no a dala som ju vybrať mamine, a že sa na nu dopláca cca okolo 84 eur.. na obidve.. a zasa čítam, že je hradená poisťovnou.. tak mi to prosím vysvetlite..
    Veľmi pekne dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    13 valentná pneumokoková vakcína je plne hradená poisťovňou a pokračuje sa ňou v očkovaní detí, ktoré už boli rozočkované 7 valentnou vakcínou alebo sa ňou už od začiatku očkujú deti, ktoré sa narodili po 1.7.2010 a očkovanie u nich len začína. Aj touto vakcínou sa očkuje v intervale 2+1, podobne ako základné očkovanie hexavakcínou. Je možné ňou zaočkovať deti, ktoré boli očkované sedemvalentnou vakcínou a chcete rozšíriť ich obranyschopnosť proti ďalším serotypom pneumokoka. Sú to zväčša deti po prvom alebo druhom roku života, v takom prípade stačí jedna dávka očkovacej látky a je plne hradená rodičmi..