Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kratší čas

    Dobry den,
    chcela by som sa opytat, mam 20 mesacneho syna. Pred 5 tyzdnami bol zaockovany 1 davkou prevenar, teraz po 5 tyzdnoch bol ockovany znova. Zastupovala cudzia lekarka spolu so zacinajucou sestrickou. Neboli si iste, ci 2 davka ockovania je ta ista ako prva davka a ci je v poriadku termin. Mne p. doktorka povedala, ze dalsia davka bude o mesiac. Mam teda 2 otazky. U vas citam, ze 2.davka ma byt po najmenej 2 mesiacoch, co teda sposobuje skratenie tejto lehoty len na necelych 5 tyzdnov? Je druha davka obsahom to iste ako prva davka alebo je tam aj nieco ine? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Druhá dávka sa aplikuje u preveanru najskôr po jednom mesiaci od prvej, teda interval 5 týždńov je úplne v poriadku. Interval najmenej dva mesiace je u detí staších ako jeden rok. Druhá dávka je tá istá vakcína, od 1.7. môžu už obsahovať nie sedem ale trinásť antigénov, teda je účinná na viac typov baktérie.