Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • zaočkovat?

    Dobry den,mam takmer 4-rocnu dcerku ktora za posledne 2 mesiace prekonala 3 zapaly sterdneho ucha,robili jej aj na jednom usku paracentezu.zapal vzdy sprevadzaju zelene sopliky.Sme objednany aj na odstranenie nosnej mandle.Z posledneho vyteru z nosa jej zistili streptokokus pneumoniae.odporucete mam dat ju zaockovat?Taktiez mame 5-mesacneho synceka ktory ma prave prvy raz akutny hnisavy zapal stredneho uska,ockovany este nebol pretoze stale nema zahojene ockovanie proti TBC.Okrem toho mu po narodeni stanovili diag. rhinitis sicca atrofica.Ochrani ho ockovanie od opakujucich zapalov?dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie proti pneumikokom, u nás prevádzané v súčasnosti prevenarom 7 chráni proti ochoreniam spôsobeným sérotpymi, ktoré sa nachádzajú v očkovacej látke. sú to sérotypy, ktoré spôsobujú najzávažnejšie ochorenia ale aj zápaly stredného ucha.Toto očkovanie je vhodné pre všetky deti do piatich rokov.
    Či však ochráni proti všetkým zápalom stredného ucha neviem odpovedať, pretože ak sú vyvolané iným s=rotypmi, je možné , že sa budú opakovať. potom je dôležitá spolpráca s otorhonolyryngologom a asi aj imunologom, aby sa infekcie zvládli.