Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,423 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Očkovanie - pneumokoky

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ako je to s očkovaním proti pneumokokom. Podľa dostupných informácií uverejnených aj v médiach by malo byť doplácanie v sume cca85 Sk. Deti, ktoré bývajú často choré by mali mať toto očkovanie zadarmo. Ja som chcela dať zaočkovať môjho 4- mesačného syna v domnení, že budem doplácať nejakých 85 Sk, avšak naša pediatrička mi povedala, že by som musela doplácať 2200 Sk za jednu vakcínu, keďže synček ešte nebol chorý. Chcela som práveže predísť možnosti, aby vážne ochorel. To mám akože čakať na to, že dostane nejaký silný zápal stredného ucha - napríklad - aby som nemusela doplácať vyše 6600 Sk za všetky tri vakcíny?? Doktorka mi odporučila dať ho zaočkovať, až keď bude mať dva roky. Je poistený vo Všeob. zdr. poisť. Doktorka, ktoá sídli na tej istej chodbe však kamarátke(má 5mesačnú dcéru)povedala, že ju kľudne môže dať zaočkovať a že to má zadarmo... Malá tiež ešte nebola chorá. Tak ja už tomu ozaj nerozumiem. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Bol okolo toho zmetok, ale len prvých pár dní. Teraz je všetko jasné.Aj predtým ste mohli dať vaše dieťa zaočkovať, bez toho, aby bolo choré, je vždy na vás, či ho budete alebo nebudete chrániť proti tejto pneumokokovej infekci, predtým to stálo naozaj 2200 Sk za jednu vakcínu. V každom prípade to boli peniaze investované do zdravia dieťaťa.Od 1.4. t.r. naozaj platí, že očkovanie je naďalej dobrovoľné, ael pacient, teda rodič, dopláca za vakcínu len cca 90 Sk. Rada, aby ste ho dali zaočkovať až po skončení druhého roka je vľmi nevhodná, pretože ochorenie má najzávažnejší priebeh v najútlejšom veku.

Podobné otázky

 • očkovanie - pneumokoky

  , Autor: odbornik2

  dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, aký odstup by mal byť medzi jednotlivými očkovaniami Prevenarom. Moja dcérka dostala prvú dávku na sedem mesiacov, mali sme prísť na druhú dávku o mesiac neskôr, lenže pri odbere krvi sa zistil nedostatok železa, začala liečba Maltoferom, teraz už druhý mesiac, takže sa očkovanie odložilo na neurčito. Dcéra má teraz 9 mesiacov a týždeň, od 1 roka by mala nasúpiť do jasličiek.

  dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V tomto veku má byť druhá dávka po prvej očkovaná najmenej o jeden mesiac, takže dlhší interval je prípustný. V jeho veku by mala tretia dávka po druhej následovať po šiestich mesiacoch.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: