Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • nejasnost v ockovani

    Mila pani lekarka,dcerka ma teraz 11mesiacov a chcem ju dat zaockovat proti pnemokokom latkou Prevenar.Ak ju dam zaockovat teraz je nutne preockovanie,a kedy?
    Syn pred nastupom do skolky v januari/mal 2,5roka/bol zaockovany latkou pneumo23.Kedy ho treba teraz preockovat?A nemohli ho zaockovat latkou Prevenar?Nasa lekarka mi tvrdila ,ze v jeho veku uz sa ockuje len latkou pneumo23.Mam v tom trosku hokej.Viem ze tieto otazky su vzdy o tom istom,ale prosim Vas o odpoved.Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Do veku 12 mesiacov je potrebné zaočkovať troma dávkami Prevenaru. Prvá, naskôr o mesiac druhá a potom o šesť mesiacov tretia. Po dovŕšení 12 mesiacov dve dávky v odstupe najmenej 2 mesiace.
    Dvaapol ročné dieťa môže už byť zaočkované látkou Pneumo 23, preočkovať treba každé tri roky. Predpokladá sa, že si už aj po tejto vakcíne vytvorí protilátky, záleží to od vyzretia imunitného systému. Prevenar je možné podať do piatich rokov. Protilátky proti siedmim typom pneumokoka vo vakcíne obsiahnutým si vytvorí určite.