Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,284 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prevenar

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať koľko krát treba očkovať Prevenarom 13. mesačné dieťa. A koľko stojí jedna dávka. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Treba očkovať 2x. K cene očkovacej látky sa v súčasnosti nemôžem vyjadriť, pretože neexistuje momentálne konsensus medzi vyjadrením z MZ SR a poisťovňami.

Podobné otázky

 • Prechod z vakciny Synflorix na Prevenar 13

  , Autor: janka_tt

  Dobry den pani doktorka,
  Chcela by som sa opytat, ci je mozne prejst po 2 davkach vakciny Synflorix, podanych v 3. a 4. mesiaci, na Prevenar 13 (bol by podany v 10. mesiaci).
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Každá z vakcín je inak tvorená, má iný nosič, Synflorix obsahuje 10 typov pneumokoka, Prevenar 13, takže po podaní jednej dávky prevenaru v desiatom mesiaci by nebola zabezpečená ochrana proti trom typom naviac. Odporúčam očkovanie dokončiť treťou dávkou synflorixu a v prípade, že chcete zvýšiť obranyschopnosť organizmu proti ďalším trom typom pneumokoka, jemožné po druhom roku života dieťa preočkovať jednou dákou vakcíny prevenar 13, ktorá zabezpečí ochranu proti ďalším trom typom pneumokoka , obsiahnutým vo vakcíne.

 • prevenar 13

  , Autor: odbornik2

  Mila pani doktorka,chcem sa opytat,aky mate nazor a skusenosti na ockovanie 6 rocnych deti prevenarom 13,nakolko som sa rozhodla dat svoju 6 rocnu dcerku zaockovat prevenarom 13.( Ockovana bola len prevenarom 7) Dakujem za skoru odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vo všeobecnosti musím povedať, že s očkovaním Prevenarom mám dobré skúsenosti, aj u bábätiek nepozorujem nežiadúce vedľajšie účinky. Zatiaľ som na žiadosť rodičov očkovala dievčatko len raz vo veku vašej dcérky, žiadne vedľajšie účinky sme nepozorovali, diťatko je nateraz zdravé. Dôvodom boli opakované zápaly ušiek. Možno vás bude zaujímať, že aj ja sama sa na jeseň chystá nechať sa trinástkou zaočkovať. Bola som po vážnom ochorení očkovaná Pneumo 23 ale myslím, že trinástka bude pre mňa lepšia.

 • program davok

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,Ja by som sa vas chcela spytat a uistit ci ockovanie nasej dcery prebieha v poriadku z hladiska intervalov medzi ockovanim...narodila sa 4 februara 2011...prvu davku hexa vakciny Infanrix a prevenar 13 dostala ked mala tri mesiace,druhu davku dostala o mesiac neskor ked mala srtyri mesaice a tretiu davku sme dostali prave dnes ked ma skoro jeden rocik,,,,a dnes nam lekarka povedala ze ma malo ockovani tak o dva tyzdne nam dala znovu termin na ockovanie...myslite si ze je to v poriadku ze ju chce znovu zaockovat po btak kratkej dobe?...kolko davok tychto vakcin sa podava?Vopred velmi pekne dakujem za odpoved...s pozdravom Martina

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, kde žijete, ak na Slovensku, tak máme očkovaciu schému 2+1, teda prvé očkovanie v troch mesiacoch, druhé o šesť týždňov a tretie o šesť mesiacov po druhom. Ak žijete napr. v Čechách, tak prvé očkovanie v treťom mesiaci, potom dvakrát za sbou po mesiaci a potom v 18tich mesiacoch.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobry den o 2 tyždne idem zaočkovať dcérku po prvy krát . Mam dať jej vakcinu aj proti rotavírusom,kedže syn rotavýrus mal už na novorodeneckom oddelení.?Okrem povinneho očkovania mi lekarka odporučala prevenar13 aj rotarix. Nieje to moc na dieťa? Mohla by som dať rotarix dať zaočkovať aj neskôr samostatne,alebo musí byť spolu s povinným očkovaním?DAKUJEM

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemusí byť nič. Ale z imunologického ani iného medicinskeho hľadiska nie je dôvod neočkovať všetkými vakcínami naraz u zdravého donoseného dieťaťa. Rotaviry sa očkujú do pusinky, dieťatko očkovaciu látku spapá a dva vpichy idú každý do inej končatiny. Počet antigénov je podstatne menší ako tomu bývalo v minulosti u starých očkovacích látok.

 • nezaockovana

  , Autor: odbornik2

  dobry den pani doktorka! Ja by som sa chcela spytat na druhe ockovanie diteper a gamaglobulin. My sme isli teraz s 7 mesacnou dcerkou na ockovanie a nasa doktorka mala poznacene ze ju zaockovala minuly mesiac. Ale urcite nebola zaockovana. na 100 percent, zbytocne som sa tam trapila a dohovarala a poslali ma s tym prec za dalsie ockovanie bude v roku dietata (tretie). Neviem co mam robit, neviem ani dokazat to ze ockovana nebola, kedze pri poslednej navsteve aj do ockovacej knizky napisala datum druheho ockovania. Prosim Vas poradte mi, co by sa dalo teraz podniknut.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Gamaglobulin si pletiete, pretože to sa nepodáva. mala byť zaočkovaná do oboch stehienok, do jedného infanrixom hexa a do druhého očkovanie proti pneumokokom, či už prevenar alebo synflorix. Takže neviem presne, či vám chýbajú obe alebo len jedno. V každom prípade je lepšie zaočkovať aj viackrát, len interval musí byť iný, ďalšie očkovanie by bolo až po roku veku dieťaťa, ideálne asi až v 18tich mesiacoch / podobnú schému, teda 4x očkovanie majú v Čechách/ než nezaočkovať druhé očkovanie a očkovanie v roku, ktoré by malo byť tretie by bolo len druhé a jedno očkovanie by asi chýbalo, takže dieťa by nebolo kompletne očkované. Pri väčšom počte detí v poradni sa takýto problém môže objaviť, dalo by sa to zistiť aj tak, či mala lekárka na vaše dieťa napísaný a vybratý recept z lekárne. Teda teoreticky aj cez poisťovňu sa dá zistiť, či boli pre dieťa napísané a vybraté očkovacie látky.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: