Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prevenar

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcem sa opytat, ci je mozne ockovat Prevenarom aj dieta, ktore dosiahlo 22.2. 08 pat rokov. Od septembra nastupuje do predskolskej triedy, doteraz bol doma, tak by sme ho chceli pred nastupom do kolektivu zaockovat, ale nevieme, ci je to este mozne a ci este aj zmysluplne. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V tomto veku je možné dieťa zaočkovať vakcínou Pneumo 23, je vhodné ju zaočkovať na jeseň spolu s očkovaním proti chrípke.

Podobné otázky

 • Anglicko verzus Slovensko

  , Autor: Deneca

  Dobrý deň,
  Môj syn má 9 mesiacov. Do teraz sme žili v Anglicku kde bol aj očkovany. Avšak teraz sme sa vrátili na Slovensko a nevieme ako pokračovať v očkovaní. Na 12 týždeň bol očkovany Prevenarom13 a podľa anglického systému by mal druhú teda aj poslednú dávku dostať na 12. mesiac. No podľa Slovenského systému sa musíme doočkovať ešte jednou teda ešte treťou dávkou. Ako postupovať? Je nutná tretia dávka, očkuje sa tou istou vakcínou? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkuje sa tou istou vakcínou. Pokiaľ viem v Anglicku sa očkuje systém 2+1 ako u nás, takže by mal najskôr po dvoch mesiacoch od prvej dávky dostať druhú dávku / čo si ale myslím, že v Anglicku dostal, treba to preveriť/ a o šesť mesiacov po druhej dávke má dostať tretiu dávku. Máme usmernenie pre očkovanie mimo našu očkovaciu schému, pani doktorka by ho mala mať a podľa toho postupovať.

 • Prechod z vakciny Synflorix na Prevenar 13

  , Autor: janka-tt

  Dobry den pani doktorka,
  Chcela by som sa opytat, ci je mozne prejst po 2 davkach vakciny Synflorix, podanych v 3. a 4. mesiaci, na Prevenar 13 (bol by podany v 10. mesiaci).
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Každá z vakcín je inak tvorená, má iný nosič, Synflorix obsahuje 10 typov pneumokoka, Prevenar 13, takže po podaní jednej dávky prevenaru v desiatom mesiaci by nebola zabezpečená ochrana proti trom typom naviac. Odporúčam očkovanie dokončiť treťou dávkou synflorixu a v prípade, že chcete zvýšiť obranyschopnosť organizmu proti ďalším trom typom pneumokoka, jemožné po druhom roku života dieťa preočkovať jednou dákou vakcíny prevenar 13, ktorá zabezpečí ochranu proti ďalším trom typom pneumokoka , obsiahnutým vo vakcíne.

 • prevenar 13

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Mila pani doktorka,chcem sa opytat,aky mate nazor a skusenosti na ockovanie 6 rocnych deti prevenarom 13,nakolko som sa rozhodla dat svoju 6 rocnu dcerku zaockovat prevenarom 13.( Ockovana bola len prevenarom 7) Dakujem za skoru odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vo všeobecnosti musím povedať, že s očkovaním Prevenarom mám dobré skúsenosti, aj u bábätiek nepozorujem nežiadúce vedľajšie účinky. Zatiaľ som na žiadosť rodičov očkovala dievčatko len raz vo veku vašej dcérky, žiadne vedľajšie účinky sme nepozorovali, diťatko je nateraz zdravé. Dôvodom boli opakované zápaly ušiek. Možno vás bude zaujímať, že aj ja sama sa na jeseň chystá nechať sa trinástkou zaočkovať. Bola som po vážnom ochorení očkovaná Pneumo 23 ale myslím, že trinástka bude pre mňa lepšia.

 • program davok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,Ja by som sa vas chcela spytat a uistit ci ockovanie nasej dcery prebieha v poriadku z hladiska intervalov medzi ockovanim...narodila sa 4 februara 2011...prvu davku hexa vakciny Infanrix a prevenar 13 dostala ked mala tri mesiace,druhu davku dostala o mesiac neskor ked mala srtyri mesaice a tretiu davku sme dostali prave dnes ked ma skoro jeden rocik,,,,a dnes nam lekarka povedala ze ma malo ockovani tak o dva tyzdne nam dala znovu termin na ockovanie...myslite si ze je to v poriadku ze ju chce znovu zaockovat po btak kratkej dobe?...kolko davok tychto vakcin sa podava?Vopred velmi pekne dakujem za odpoved...s pozdravom Martina

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, kde žijete, ak na Slovensku, tak máme očkovaciu schému 2+1, teda prvé očkovanie v troch mesiacoch, druhé o šesť týždňov a tretie o šesť mesiacov po druhom. Ak žijete napr. v Čechách, tak prvé očkovanie v treťom mesiaci, potom dvakrát za sbou po mesiaci a potom v 18tich mesiacoch.

 • očkovanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den o 2 tyždne idem zaočkovať dcérku po prvy krát . Mam dať jej vakcinu aj proti rotavírusom,kedže syn rotavýrus mal už na novorodeneckom oddelení.?Okrem povinneho očkovania mi lekarka odporučala prevenar13 aj rotarix. Nieje to moc na dieťa? Mohla by som dať rotarix dať zaočkovať aj neskôr samostatne,alebo musí byť spolu s povinným očkovaním?DAKUJEM

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemusí byť nič. Ale z imunologického ani iného medicinskeho hľadiska nie je dôvod neočkovať všetkými vakcínami naraz u zdravého donoseného dieťaťa. Rotaviry sa očkujú do pusinky, dieťatko očkovaciu látku spapá a dva vpichy idú každý do inej končatiny. Počet antigénov je podstatne menší ako tomu bývalo v minulosti u starých očkovacích látok.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: