Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vakcína proti pneumokokom

    Dobrý deň, synček bude mať v septembri 2 roky a 9 mesiacov a plánujeme ho dať do škôlky, aby bol viac v kontakte s deťmi. Ale už mal 2-krát angínu a 2-krát zápal horných dýchacích ciest a vždy bral antibiotiká. Ja som veľmi náchylná na pľúca - už 6-krát som mala zápal pľúc a x-krát zápal priedušiek. Bojím sa, aby to syn nemal po mne. Ak by som ho dala zaočkovať proti pneumokokom (vakcína, ktorú hradíme sami), mám tam záruku, že nebude mať zápaly pľúc, priedušiek a dýchacích ciest? Ďakujem za odpoveď. Polly404

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Máte len záruku, že ochorenie nebude spôsobené druhmi baktérie streptococcus pneumoniae, ktorú sú obsiahnuté v aplikovanej vakcíne. Ďalší nebezpečný vyvolávateľ oc horení detí v tomto veku je obsiahnutý v základnom očkovaní/ invazívny typ haemophillus influenzae/. Takže máte istotu, že títo častí a aj nebezpeční vyvolávatelia závažných ochorení sa na ochoreniach vášho dieťatka nebudú podieľať. Ako som uviedla v predchádzajúcej odpovedi, väčšina ochorení dýchacieho traktu je vírusového pôvodu/ nevyžadujú antibiotickú liečbu, pokiaľ sa neobjavia komplikácie, tie sú najčastejšie vyvolané práve pneumokomi/ a preto ani očkovanie vám nedá záruku, že nebude mať ochorenia na ktoré sa pýtate, u očkovaného dieťaťa je však menej pravdepodobné, že nastanú komplikácie.