Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Pneumo 23

    Dobrý deň.Syn má 3 roky,v decembri a vo februari mal zápal stredneho ucha a teraz ma chrípku,často máva nadchu a má hranične zníženu imunitu.Chcem sa spýtať či by bolo vhodné ho zaočkovať Pneumo 23.Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vakcína Pneumo 23 je určená pre deti od dvoch rokov, ale pozrite si predchádzajúcu odpoveď, kde podrobne rozoberám rozdiel medzi Pneumov 23 a Prevenarom.
    Ja si myslím, že každé dieťa, ak neexistuje nejaká kontraindikácia, teda prekážka očkovania, je vhodné zaočkovať očkovacou látkou, ktorá ho chráni pred možnou infekciou, teda aj Pneumo 23, ktorá by ho mala chrániť pred infekciou spôsobenou pneumokokmi. Neviem aká bola príčina ochorení, ktoré spomínate, ani ako vážna je porucha imunity, preto by bolo lepšie v tomto konkrétnom prípade sa poradiť aj s vašou detskou lekárkou. Väčšina infekci dýchacích ciest je spôsobená vírusmi, takže ani po očkovaní nemôžete očakávať, že dieťatko neochorie vôbec.