Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • meningitida + hepatitida A

  , Autor: liana

  pani doktorka, pred mesiacom sme sa na par rokov prestahovali do belgicka. dcerka ma 2,5 roka a na jar pojde v bruseli do statnej skolky. kedze v skolke budu urcite aj deti cudzincov z azie ci afriky, bolo mi odporucane, ockovanie tak proti meningitide ako aj zltacke typu A.
  vas nazor na ockovania som si uz precitala vo vasej poradni. len by som sa chcela spytat, ci nie je kontraindikaciu pretrvavanie masivnej moraxelly v nosohltane po 2x zasebou pozitich antb. lekar orl napisal, ze fokus... a ze je potrebne dat vybrat nosne mandle. kedze zatial vaham, chcem sa teda spytat, ci to nie je kontraindikacia. tiez ci je vhodne spajat meningit. s hepat.A, pripadne aky je spolahlivy odstup, nakolko dcerka mala po kazdom povinnom ockovani dost vysoke teploty az 5 dni. tu v belgicku su vraj vsetky tieto ockovania bezplatne, ale este sa chcem spytat, ci ide o totozne vakciny so slovenskom, alebo ich je viac druhov... dakujem za vycerpavajucu odpoved...

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  S výberom mandlí, ak to odporučil odborník by som neváhala ani minútu, naozaj to môže byť príčina opakovaných infekcií dýchacieo systému, dôvod, že dieťa horšie počuje, v noci sa pocikáva a dokonca tieto deti môžu mať aj nedostok kyslíka pre mozok v noci v spánku.
  Prečo sa liečila moraxella neviem, ak malo dieťa ochorenie , je to vporiadku, ak však je len pozitívny výter a dieťa je zdravé, nie je dôvod nález tejto baktérie preliečovať!!!!!!!!!!!!!!!! Bude tam o pár dní pravdepodobne znova.
  Nález baktérie nie je dôvodom, aby sa dieťa neočkovalo. Dôvodom je len akútne ochorenie s horúčkou.
  Používané vakcíny sú zväčša rovnaké v celej Európe ale aj na celom svete. Priti meningitide by mala byť očkovaná konjugovanou vakcínou, proti žltačke typu A napríklad vakcínou Havrix junior.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: