Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • očkovanie proti meningitíde a žltačke súčasne

  , Autor: odbornik2

  18.ročná dcéra(čok narodenia 1992) je na štipend. pobyte v Škótsku, kde sú študenti z celého sveta.Škola im umožňuje( pred nástupom na univerzitu) očkovanie proti meningitíde C.Chcem sa opýtať, či sa môže dať zaočkovať v tomto čase proti meningitíde, ak práve pred mesiacom bola zaočkovaná prvou kombinovanou vakcínou proti žltačke A,B. Druhé očkovanie proti žltačke by mala mať 30.mája.Môžu byť vykonávané očkovania proti meningitíde a žltačke súčasne ,resp. v takých krátkych intervaloch?Koľkokrát je potrebné zaočkovať sa proti meningitíde.Môže dôjsť k nežiadúcej reakcii?
  Taktiež ,v lete by mala dcéra ísť na štud. cestu aj do Arménska. Aké opatrenia by ste jej odporúčali? Ďakujem!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie proti žltačke kombinovanou vakcínou a meningitide typu C je možné previesť súčasne / každé vpichom do inej končatiny/ alebo v odstupe 14 dní medzi jednotlivými očkovaniami. Nežiadúca reakcia je vždy možná, očkovala som opakovane, v prvom rade vlastné deti, jedno malo mierne začervenanie v mieste vpichu.
  Ak bude takto zaočkovaná ako uvádzate, v Arménsku je len potrebné dávať pozor na konzumáciu jedál a dodržiavať základné hygienické pravidlá, iné opatrenia nie sú potrebné

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: