Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • vakcína NeisVac-C 1

  , Autor: odbornik2

  Mam 7 mesačnú dcéru a chcela by som ju dať zaočkovať proti meningitide vakcinou NeisVac-C 1. Preto by som vam prosilo, aby ste mi bližšie niečo napisali o tejto vakcíne a či je dobre ju teraz zaočkovať alebo trochu neskôr. ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to konjugovaná adsorbovaná vakcína proti meningokokom skupiny C. Používa sa na aktívnu imunizáciu detí od veku 2 mesiace a starších jedincov na prevenciu invazívneho ochorenia spôsobeného baktériou neisseria meningitis typu C. V veku do jedného roka sa podávjú dve dávky po 0,5 ml v odstupe najmenej dva mesiace. u detí staršíchako jeden rok sa podáva jedna dávka. Údaje o potrebe preočkovania nie sú známe, predpokladá sa, že preočkovanie nebude potrebné. Zápal mozgových blán môže byť spôsobený aj iným vyvolávateľom, táto očkovacia látka je len na prevenciu pred hore uvedeným vyvolávateľom. Nesmei sa očkovať v akútnom horúčnatom stave a pri alergii na niektorú zložku vakcíny, tak ako aj pri iných očkovaniach.
  Sú popísané rôzne reakcie po očkovaní zistené z rôznych štúdií pred uvedením očkovacej látka na trh. Žiadne z nich nie sú časté ani nie sú trvalé charatkeru. Moja skúsenosť s očkovaním je dobrá, vyskytol sa maximálne erytém, začervenanie v mieste vpichu, čo sa považuje za normálnu nie nežiadúcu reakciu po očkovaní.
  V niektorých krajinách je toto očkovanie súčasťou základného povinného očkvania v prvom roku veku dieťaťa.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: